Atlas Sosmosu t1

Pierwszy tom Atlas Kosmosu + załącznik jest O'K. Ładna grafika sztywna oprawa, ale jak na razie to dla mnie za mało treści, tylko 96 stron. Może w dalszych tomach będzie więcej. Koszt skompletowania wszystkich tomów to nie lada wydatek, ale wiedza, prawa autorskie, poligrafia kosztuje. Osobiście całość zamknął bym w 30 tomach kosztem zwiększenia ilości stron. Raczej widzę tu młodych pasjonatów, którzy chcą poznać piękno i oblicze kosmosu i widzialnego wszechświata gdzie są przedstawione i wyjaśnione różne zagadnienia . Reasumując jest O'K. Pierwsza recenzja sponsorowana jest dostępna tutaj  Wiecej

WSZYSTKIE WOLUMINY ATLASU KOSMOSU

1. UKŁAD SŁONECZNY  16. UKŁAD SŁONECZNY HUBBLE'A  31. GALAKTYKI ELIPTYCZNE I NIEREGULARNE  46. KONSTELACJE - PÓŁKULA POŁUDNIOWA
2. CZARNE DZIURY  17. BIAŁE KARŁY  32. GWIAZDY ZMIENNE  47. PIERWSZE SONDY
3. MARS  18. SATURN  33. SATELITY JOWISZA  48. PROGRAM APOLLO
4. DROGA MLECZNA  19. GALAKTYKI SPIRALNE  34. GROMADY GALAKTYK  49. STACJE KOSMICZNE
5. EWOLUCJA GWIAZD  20. CIEMNE MGŁAWICE  35. EWOLUCJA WSZECHŚWIATA  50. MISJE NA MARSA
6. POCZĄTEK WSZECHŚWIATA  21. KOMETY  36. WSZECHŚWIAT W NISKKIEJ CZĘSTOTLIWOŚCI  51. GIGANTYCZNE GWIAZDY
7. SŁOŃCE  22. AKTYWNE GALAKTYKI  37. SATELITY SATURNA  52. LOKALNA GRUPA GALAKTYK
8. EGZOPLANETY  23. JASNE MGŁAWICE  38. GROMADY GWIAZD  53. POGODA KOSMICZNA
9. WSZECHŚWIAT HUBBLE'a  24. PLUTON I PLANETY KARŁOWATE  39. METEOROIDY  54. GALILEO I INNE WSPÓŁCZESNE SONDY
10. JOWISZ  25. MERKURY I WENUS  40. ZIEMIA  55. DZIWNE CIAŁA NIEBIESKIE
11. SUPERNOWE  26. MŁODE GWIAZDY  41. MARS - WULKANY KRATERY  56. OTOCZENIE SŁOŃCA
12. GRANICE PRZESTRZENI KOSMICZNEJ  27. GWIAZDY PODWÓJNE  42. MARS - DOLINY RÓWNINY  57. SPUTNIK I INNE MISJE ROSYJSKIE
13. WSZECHŚWIAT WYSOKICH ENERGII  28. URAN NEPTUN  43. ZAĆMIENIA  58. ZDERZENIA GALAKTYCZNE
14. KSIĘŻYC  29. PAS ASTEROID  44. KARTOGRAFIA KSIĘŻYCA  59. ODDZIAŁYWANIE NA UKŁAD SŁONECZNY
15. GWIAZDY NEUTRONOWE  30. WSZECHŚWIAT W PODCZERWIENI  45. KONSTELACJE - PÓŁKULA PÓŁNOCNA  60. WIELKIE OBSERWATORIA

Źródło zawartości tabeli: https://www.atlasdelcosmos.com.mx/

 

ATLAS KOSMOSU to nowe spojrzenia na otaczający nas wszechświet. Dzięki tej kolekcji która ma składać się z 60 tomów, które będą sukcesywnie wydawane. Całość skompletujesz w ciągu dwóch lat. Dzięki niej poznasz najdalsze zakątki znanego nam wszechświata, zobaczysz z bliska jego początki i pierwsze dni po narodzinach zbliżysz się do planet, które być może będą kiedyś domem ludzkości

  • zobaczysz jak wyglądają, dowiesz się ile trwa tam doba, jaka jest temperatura i jak mogłaby wyglądać podróż
  • zobaczysz z bliska gazowe olbrzymy, białe karły, supernowe i kwazary
  • dowiesz się w jaki sposób zostały odkryte i skąd tyle o nich wiemy
  • poznasz skład, wielkość i szybkość poruszania się planetoid i najsłynniejszych komet – dowiesz się, które z nich nam zagrażają, jak powstały i z której części kosmosu przylatują
  • obejrzysz niepublikowane dotąd zdjęcia oraz wizualizacje obiektów kosmicznych!

ATLAS KOSMOSU zawiera unikalne, niepublikowane wcześniej zdjęcia przesłane przez sondy kosmiczne i teleskopy. Dzięki temu możesz na własne oczy, z bliska zobaczyć powierzchnie planet Układu Słonecznego – Jowisza, Marsa – ich księżyców, pierścieni, a nawet przelatujących komet.

Przybliży ci tajemnicze zakątki Układu Słonecznego, a także Drogi Mlecznej oraz odległych o miliony lat świetlnych Supergromad Galaktyk. Format A4, ilość stron około 300, twarda okładka.

Więcej informacji znajdziesz w Internecie.

Atlas kosmosu kolekcja

Źródło: Internet

Ciekawe zjawiska

Księżyc w tym tygodniu

O północy EST we wtorek wieczorem (5:00 GMT w środę) Księżyc oficjalnie osiągnie nową fazę. Księżyc w nowiu podróżuje między Ziemią a Słońcem. Ponieważ światło słoneczne dociera tylko do odległej strony Księżyca, a Księżyc znajduje się w tym samym obszarze nieba co Słońce, Księżyc staje się całkowicie niewidoczny na około jeden dzień.

Przybywający sierp Księżyca zacznie świecić na ciemniejszym niebie od piątku wieczorem. Przez resztę tego tygodnia Księżyc będzie coraz pełniejszy i wspinać się wyżej na zachodnim wieczornym niebie, podróżując przez skromne gwiazdy Wodnika. Wypatruj Earthshine lub „Ashen Glow”. Gdy światło słoneczne odbija się od chmur i Oceanu Spokojnego, lekko oświetla resztę tarczy Księżyca. Niektórzy nazywają to zjawisko „starym Księżycem w ramionach nowiu”.

Jasne planety

To wielki tydzień dla fanów Jowisza, Saturna i Merkurego. Chociaż Merkury i Saturn będą trudne do zobaczenia w półmroku - powinieneś najpierw zlokalizować Jowisza, a następnie odszukać pozostałe dwie planety. Trio z łatwością zmieści się w polu widzenia lornetki - ale upewnij się, że Słońce całkowicie zniknęło za horyzontem przed użyciem jakiejkolwiek optyki. Trzy planety zajdą około godziny 18:00. w Twojej lokalnej strefie czasowej.

Mars jest nadal dobrze przygotowany do obserwacji wieczorem - jako jasna, czerwonawa „gwiazda” dla nieuzbrojonych oczu lub jako mały okrągły dysk w teleskopach. W tym tygodniu planeta będzie już świecić wysoko na południowym niebie już po zmierzchu. Mars wzniesie się do najwyższego punktu i najlepszej pozycji widokowej około godziny 19:00. czas lokalny. Szukaj najjaśniejszych gwiazd Barana, jaśniejszego Hamala (jasność 2,0mag) i Sheratana (jasność 2,6mag) siedzących na wysokości pięści nad Marsem.

Czytaj więcej...

DSCN00491

Foto: (C) Autor serwisu CA

Ten rok, pomimo całego zamieszania, był nadal świetny dla każdego miłośnika komet.  W dzisiejszym artykule opowiemy o jeszcze jednej komecie, którą można złapać przed końcem roku, przypomnimy sobie najbardziej spektakularne komety roku 2020 i przedstawimy prognozy dotyczące najjaśniejszych komet 2021 roku.

Jeszcze jedna kometa na 2020 rok!
Ponieważ rok 2020 jeszcze się nie skończył, zaczniemy od komety, którą będzie można zobaczyć w grudniu.  C / 2020 S3 (Erasmus) został odkryty 17 września 2020 roku przez południowoafrykańskiego astronoma Nicolasa Erasmusa.  To długookresowa kometa z okresem orbitalnym około 1800 lat.  Kiedy kometa ostatnio zbliżyła się do Ziemi, dwa tysiące lat temu, pozostała niezauważona, ponieważ teleskop nie został jeszcze wynaleziony.

Erasmus to dość jasna kometa, która może osiągnąć szczyt wielkości 5,7 magnitudo, ale jeśli chcesz ją złapać, musisz się spieszyć.  12 grudnia 2020 r. Kometa osiągnie peryhelium - najbliższy punkt Słońca.  Od tego momentu będzie nieobserwowalna, ponieważ będzie zasłonięte blaskiem Słońca.  W tej chwili możesz spróbować dostrzec C / 2020 S3 (Erasmus) za pomocą lornetki lub małego teleskopu.  Najłatwiejszym sposobem zlokalizowania komety jest użycie aplikacji Stellarium, Star Walk 2, SkySafari Pro i innych aplikacji - wystarczy dotknąć ikony lupy i wpisać „Erasmus” w polu wyszukiwania.

W okolicach Bożego Narodzenia kometa będzie zbyt nisko na niebie i nie będzie można jej obserwować z ziemi.  Jednak statek kosmiczny SOHO należący do NASA / ESA, należący do Solar Heliospheric Observatory, będzie mógł obserwować, jak Erasmus opuszcza okolice naszej planety, gdy kometa znajdzie się w polu widzenia koronografu SOHO LASCO C2.

Najbardziej pamiętne komety 2020 roku
Niekwestionowaną królową wśród komet roku 2020 była C / 2020 F3 (NEOWISE).  Od jej odkrycia w marcu 2020 roku coraz więcej obserwatorów interesowało się kometą, ponieważ była coraz jaśniejsza i bliżej Ziemi.  W ciągu trzech miesięcy rozjaśniła się od 17 do 1 magnitudo i był wyraźnie widoczny gołym okiem.  W rezultacie kometa NEOWISE prawdopodobnie stała się jedną z najczęściej fotografowanych komet w historii.  Jeśli udało Ci się również zrobić zdjęcie, daj sobie kciuki do góry, ponieważ NEOWISE nie wróci za prawie 7 000 lat.

Następną najjaśniejszą kometą była C / 2020 F8 (SWAN), również odkryta w marcu 2020 roku. Dzięki swojej zielonkawej poświacie i ogonowi o długości 10 milionów mil, kometa była wspaniałym widowiskiem, szczególnie dla obserwatorów z półkuli południowej.  Pod koniec kwietnia świecił na niebie z jasnością 5mag i był na tyle jasny, że można go było zobaczyć gołym okiem.  Niestety wkrótce potem kometa zaczęła tracić jasność, a nawet pękać.

Numer trzy zajmuje długookresowa kometa C / 2019 U6 (LEMMON).  Została odkryta przez Mount Lemmon Survey w październiku 2019 r. W czerwcu 2020 r. Kometa osiągnęła jasność wizualną 6 magnitudo i była widoczna przez lornetkę lub nawet gołym okiem na ciemnym, czystym niebie.  Nie była tak jasna jak kometa NEOWISE, ale nadal zapewniała zapierający dech w piersiach widok, jeśli udało się ją znaleźć.

Czytaj więcej...

Space X Falcon

starlink 1 logo

Astro kalendarz

ALMSUN logo

Sequator

Sequator

Prognoza pogody

MeteoBlue - prognoza pogody

Mapa burz

 Stellarium WEB

Przewodnik po niebie

ITS org

Faza Księżyca Zodiak

Ryb
Słońce w znaku Ryb
przebywa 14 dzień.
Koziorożca
Księżyc w znaku Koziorożca
przebywa 18 dzień.
Bliżej nowiu
Bliżej nowiu
Wiek Księżyca 24 dzień.
Powered by Saxum

ASTRONARIUM-TVP3

astronarium TVP3

AstroFAZA

AstroFAZA pl

OPEN PHD2 Guiding

PHD2 GUIDING

Astro Forum

Największe w Polsce forum astronomiczne

Lasco Coronagraph

Stereo 1Stereo 2

Plamy na Słońcu

SOHO

Zorza - aktualny stan

SH Slońce 29 01 2015

ISS Transit Finder

ISS TransitFinder

GoogleSatTrack

 GoogleSatTrack
Powieksz obraz

Oblicz kolizję

ImpactCalc

Planetarium

 TheSkyLive - wirtualne planetarium

Space Engine

NASA

NASA logo

PTM

PTM

AstroBin

AstroBin

AstroShop

AstroShopPl

Heavens-Above

mobile

CalSKY

CalSKY

ZWO
ZWO F
ZWO Forum