Koniunkcja planet to w najprostszym ujęciu moment, w którym ciała niebieskie ustawiają się w jednej linii z obserwatorem. Koniunkcje obejmują dwa obiekty w Układzie Słonecznym lub jeden obiekt w Układzie Słonecznym i obiekt bardziej odległy, taki jak gwiazda.

Koniunkcja jest pozornym zjawiskiem spowodowanym perspektywą obserwatora: dwa obiekty nie są w rzeczywistości blisko siebie w przestrzeni. Miłośnikom astronomii to oczywiście nie przeszkadza, ponieważ widok jest niezwykły. Co więcej, koniunkcję dwóch jasnych ciał (np. planet) można obserwować gołym okiem.

Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna będzie miała miejsce już 21 grudnia 2020 roku. Do podobnego "zbliżenia" planet dochodzi średnio raz na dwadzieścia lat, jednak w tym roku odległość na niebie pomiędzy obiema planetami wyniesie 0,1 stopnia. Ostatnio podobną koniunkcję obserwowano w 1623 roku, czyli niemal 400 lat temu.

Koniunkcję planet można obserwować gołym okiem. Nie potrzeba więc do tego teleskopu czy innego specjalistycznego sprzętu. Jowisza i Saturna również będzie trudno pomylić z innymi obiektami, ponieważ w przeciwieństwie do gwiazd, świecą jednostajnym blaskiem. Będą to również jedne z najjaśniejszych obiektów na niebie.

Następne tak bliskie zbliżenie dwóch największych planet Układu Słonecznego zobaczymy dopiero w 2080 roku, dlatego nie przegapcie takiej koniunkcji.

Koniunkcja J i S 3

Koniunkcja J i SKoniunkcja J i S 1Koniunkcja J i S 2

Źródło: Facebook, Cosmic Watch

Plamy na Słońcu 26 11 2020

DCIM03070

Foto: Autor serwisu CA

Projekt został ukończony, więc nadszedł czas żeby się nim podzielić z innymi użytkownikami, którzy fotografują nocne niebo. Robiąc porządki znalazłem przez przypadek głęboko w swojej szafie obiektyw koreańskiej firmy Samyang.

Teleobiektyw Samyang 800 mm f/8 DX Mirror z mocowaniem T2 to obiektyw lustrzany o wyjątkowo dużej ogniskowej. Model stanowi mocniejszą wersję Samyang 500 mm MC IF f/6,3 Mirror i podobnie jak on pozwala na doskonałe zbliżenia. Z powodzeniem wykorzystasz ją do zdjęć astronomicznych, reportażowych, przyrody. Można ją wykorzystać zarówno z aparatami wyposażonymi w pełną klatkę, jak i matrycę APS-C. Dzięki uniwersalnemu mocowaniu T-mount obiektyw (poprzez adapter T2) połączysz ze wszystkimi systemami lustrzanek cyfrowych. Samyang 800 mm f/8 MC IF Mirror jest obiektywem manualnym o stałym świetle f/8.

Konstrukcja układu optycznego opartego na 8 elementach uszeregowanych w 8 grup pozwala na ekstremalne zbliżenia fotografowanych obiektów. Każda z soczewek wykonana została z wysokiej jakości szkła optycznego powleczonego warstwą antyrefleksyjną.

Obiektyw może być wykorzystywany z telekonwerterem x2 pozwalającym na zwiększenie ogniskowej do 1600 mm.

Ponieważ używam produktów firmy ZWO trzymając w ręku swoją kamerę ASI071MC PRO spojrzałem na jej gwint i okazało się że pasuje idealnie żeby połączyć ją z moim obiektywem.
Od tego momentu postanowiłem coś wykombinować żeby taki obiektyw wykorzystać do mojej kamery. W dalszej części opiszę co zrobiłem żeby wykorzystać to rozwiązanie do astrofotografii. 

Elementy, które wykorzystałem do mojego projektu:

1. Szyna montażowa dovetail 32 cm
2. Biała rura kanalizacyjna ø 110x2,7 mm
3. Obejma ø 110 x 3 sztuki
4. Stopka montażowa x 3 sztuki
5. Pokrętło motylkowe x 3 sztuki

CDN...

Projekt Samyang

Foto: Autor serwisu CA

Tak wygląda ostateczna konfiguracja do testowania. Po lewej kamera ASI071 MC Pro, dwie tulejki redukcyjne, konwerter 2X oraz obiektyw lustrzanka o ogniskowej 800 mm światło 1.8 oraz pierścień redukcyjny. Czy można uzyskać obraz nocnego nieba dowiemy się już niebawem.

20200915 131950

Foto: Autor serwisu CA

Space X Falcon

starlink 1 logo

Astro kalendarz

ALMSUN logo

Sequator

Sequator

Prognoza pogody

MeteoBlue - prognoza pogody

Mapa burz

 Stellarium WEB

Przewodnik po niebie

ITS org

Faza Księżyca Zodiak

Ryb
Słońce w znaku Ryb
przebywa 11 dzień.
Skorpiona
Księżyc w znaku Skorpiona
przebywa 23 dzień.
Bliżej ostatniej kwadry
Bliżej ostatniej kwadry
Wiek Księżyca 19 dzień.
Powered by Saxum

ASTRONARIUM-TVP3

astronarium TVP3

AstroFAZA

AstroFAZA pl

OPEN PHD2 Guiding

PHD2 GUIDING

Astro Forum

Największe w Polsce forum astronomiczne

Lasco Coronagraph

Stereo 1Stereo 2

Plamy na Słońcu

SOHO

Zorza - aktualny stan

SH Slońce 29 01 2015

ISS Transit Finder

ISS TransitFinder

GoogleSatTrack

 GoogleSatTrack
Powieksz obraz

Oblicz kolizję

ImpactCalc

Planetarium

 TheSkyLive - wirtualne planetarium

Space Engine

NASA

NASA logo

PTM

PTM

AstroBin

AstroBin

AstroShop

AstroShopPl

Heavens-Above

mobile

CalSKY

CalSKY

ZWO
ZWO F
ZWO Forum