Untitled 6Untitled 5

Z Cam E2-M4 może wiele sporo zamieszać na rynku filmowym. Oferuje nagrywanie filmów 4K 160 kl./s, zapis RAW i kosztuje tyle, co aparat z matrycą APS-C.

Jeszcze niedawno to aparaty były tańszą alternatywą dla profesjonalnych kamer filmowych. Wielu twórców wybiera też aparaty ze względu na ich uniwersalność, małe rozmiary czy niską masę. Daleko nie trzeba szukać: Spider’s Web TV jest nagrywany bezlusterkowcem Sony A7 III. Powoli jednak ten trend się zmienia, a w miejsce popularnych aparatów z rozwiniętymi funkcjami filmowymi zaczynają wchodzić kamery.

Kamery, jak pokazana dwa lata temu Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K. Urządzenie z matrycą 4/3, trybem filmowym 4K 60p i Full HD 120p oraz możliwością zapis obrazu w RAW-ach, zyskało dużą popularność. To zasługa nie tylko możliwości oraz pięknej plastyki obrazu, ale też atrakcyjnej ceny, która na starcie wynosiła zaledwie 1300 dol. Obecnie można ją kupić za ok. 6000 zł. Z czasem na rynku zaczęły pojawiać się kolejne kamery podążające tym tropem. Najnowszą z nich jest chińska Z-CAM E2-M4, która bije wspomnianą Blackmagic parametrami, a kosztuje wciąż niewiele, jak na sprzęt filmowy. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Kamera Z Cam E2-M4 jest nieco uproszczoną wersją modelu E2, czyli cenionej, profesjonalnej kamery 4K. Główną różnicą jest brak możliwości synchronizacji timecode’u.

W środku znajdziemy natomiast sprawdzony sensor Cztery Trzecie o rozdzielczości 10,3 Mpix. Kamera umożliwia nagrywania filmów w wielu różnych rozdzielczościach, w tym 4K i C4K z prędkością do 120 kl.s, a przy formatach panoramicznych nawet do 160 kl./s. Przy rozdzielczości Full HD mamy nawet 240 kl./s, czyli obrazy, które możemy potem spowolnić nawet 8-krotnie. Nagrania mają przepływowość ok. 300 Mb/s.

Filmy mają być zapisywane w kodeku H.265 (10-bit), a także Apple Pro Res (4:2:2). Ważną funkcją jest możliwość wypuszczenia 12-bitowego materiału RAW na zewnętrzne rekordery. Tryb zapisu WDR umożliwi z kolei uzyskanie zakresu dynamicznego do 16 EV. Nie zabrakło profili kolorystycznych Rec.709, Z-Log2, HLG. Kamera ma port na karty CFast, ale można do niej podłączyć zewnętrzny dysk SSD przez port USB-C. Standardem w tej klasie są też porty do podłączenia słuchawek oraz mikrofonu. Urządzenie jest zasilane powszechnie dostępnymi akumulatorami Sony NP-F i waży nieco ponad 1 kg.

Przyszła aktualizacja oprogramowania kamery ma sprawić, że będziemy mogli streamować prosto z kamery, bez konieczności korzystania z komputera.

Z Cam E2-M4 ma bagnet systemu Mikro Cztery Trzecie, więc może korzystać z dobrodziejstw ponad wielu obiektywów M.Zuiko, Lumix G czy Leica DG. Gdyby jednak to nam nie wystarczyło, producent oferuje możliwość wymiany bagnetu na mocowanie EF, PL, lub M.

Z Cam E2-M4 – cena i dostępność
Możliwości te kamery są ogromne, a jak wygląda jej cena? Za granicą urządzenie to zostało wycenione na 1500 dol. W Polsce będzie kosztować na starcie 8500 zł, co i tak daje dobry stosunek możliwości do ceny. W podobnej cenie można obecnie kupić korpus Fujifilm X-T4 z matrycą APS-C czy Panasonika Lumix GH5s lub Olympus OM-D E-M1 Mark III z sensorem Cztery Trzecie. Sony A6600 to wydatek ok. 5600 zł, Żaden z tych aparatów nie oferuje jednak tyle możliwości, co Z Cam E2-M4. Kamera ma trafić na rynek w czerwcu.

 

Z CAM E2 M4 1 InPixio z cam3 InPixio

Źródło: Internet

DSCN1260

Informacje o fotografii:
Dane:

Data: 28-05-2020
Czas: 23:10
Autor: (C) Marek Zawada
Sprzęt: Nikon Coolpix P1000
Rozdzielczość: 4060x3456
Rozdzielczość: 300 dpi
Głębia w bitach: 24
Przysłona: f/8
Czas ekspozycji: 1/200
Ogniskowa: 2800

W dniu 21 maja 2020 roku gołym okiem można było zobaczyć wspaniały widok przy bardzo czystym bezchmurnym niebie dwie planety naszego układu słonecznego Merkurego i Wenus. Mając lornetkę, możesz cieszyć się znacznie większym obrazem. Te ciała niebieskie są widoczne w kierunku północno-zachodnim po 21:00. Wenus (bogini miłości według mitologii rzymskiej) i Merkury (bóg posłaniec). Jako dziwny fakt, że Merkury jest najbliższą planetą od Słońca, a Wenus jest drugą, tworzą one tak zwane planety wewnętrzne.

Należy zauważyć, że chociaż Merkury jest planetą najbliższą Słońca, nie ma tej o najwyższej temperaturze na swojej powierzchni. Planeta o najwyższej temperaturze na swojej powierzchni to Wenus, a to dlatego, że jej atmosfera jest tak gęsta, że ​​tworzy bardzo duży efekt cieplarniany. Na powierzchni Wenus rejestrowana jest średnia temperatura 464 stopni Celsjusza, wystarczająca do stopienia ołowiu. Aby dać ci wyobrażenie, jeśli człowiek wyląduje na powierzchni Wenus, zagotuje się w kilka sekund.

Krótki film przedstawia to zjawisko astronomiczne spotkanie dwóch wewnętrznych planet Wenus i Merkurego zrobione 21.05.2020 roku. Nagrałem to wszystko używając NIKONA COOLPIX P1000.
Oceńcie to sami. Życzę miłego oglądania.

Wenus i Merkury

Źródło: (C) Autor serwisu CA

Kometa Swan C/2020 F8 przyleciała w okolice Słońca prawdopodobnie po raz pierwszy. Pochodzi z Obłoku Oorta - czyli z rubieży Układu Słonecznego. Sam obłok składa się głównie z lodu, skał i gazów. Przyciąganie Słońca jest tam słabe, więc czasem pod wpływem zaburzeń grawitacji właśnie stamtąd przylatują do nas niespodziewani goście.

Do tej pory kometa widoczna była wyłącznie na południowej półkuli. Zdjęcia wykonane przez astrofotografów rozbudziły wyobraźnie miłośników astronomii.

Przed wschodem słońca nad północno-wschodnim horyzontem będzie nisko nad horyzontem. W miarę upływu czasu będzie się przesuwała w kierunku północno-zachodnim. Teraz znajduje się na tle gwiazdozbioru Ryb, potem przejdzie przez gwiazdozbiór Trójkąta, przez Perseusza i jeszcze dojdzie do gwiazdozbioru Woźnicy, więc to będzie ten czas najlepszy do obserwacji na niebie w Polsce.

SWAN1

Pozycja komety SWAN (C/2020 F8) w dniu dzisiejszym 20.05.2020 r. w momencie zachodu Słońca w Warszawie godz. 20:33. Na mapie nieba widać aktualną jej pozycję.

SWAN2

Pozycja komety SWAN (C/2020 F8) w dniu jutrzejszym 21.05.2020 r. w momencie wschodu Słońca w Warszawie godz. 04:32. Na mapie nieba widać aktualną jej pozycję.

SWAN3

Data 27.05.2020 r. Najbardziej optymalny czas do jej obserwacji i astrofotografii. Pozycja komety - widok godz. 02:00:00.

Źródło: Grafika - Sky Safari Pro 6.0

Space X Falcon

starlink 1 logo

Astro kalendarz

ALMSUN logo

Sequator

Sequator

Prognoza pogody

MeteoBlue - prognoza pogody

Mapa burz

 Stellarium WEB

Przewodnik po niebie

ITS org

Faza Księżyca Zodiak

Ryb
Słońce w znaku Ryb
przebywa 14 dzień.
Koziorożca
Księżyc w znaku Koziorożca
przebywa 18 dzień.
Bliżej nowiu
Bliżej nowiu
Wiek Księżyca 24 dzień.
Powered by Saxum

ASTRONARIUM-TVP3

astronarium TVP3

AstroFAZA

AstroFAZA pl

OPEN PHD2 Guiding

PHD2 GUIDING

Astro Forum

Największe w Polsce forum astronomiczne

Lasco Coronagraph

Stereo 1Stereo 2

Plamy na Słońcu

SOHO

Zorza - aktualny stan

SH Slońce 29 01 2015

ISS Transit Finder

ISS TransitFinder

GoogleSatTrack

 GoogleSatTrack
Powieksz obraz

Oblicz kolizję

ImpactCalc

Planetarium

 TheSkyLive - wirtualne planetarium

Space Engine

NASA

NASA logo

PTM

PTM

AstroBin

AstroBin

AstroShop

AstroShopPl

Heavens-Above

mobile

CalSKY

CalSKY

ZWO
ZWO F
ZWO Forum