Kometa Swan (C/2020 F8), którą zobaczymy przez lornetki i teleskopy, a może nawet gołym okiem. NAJLEPSZA WIDOCZNOŚĆ JEJ OBSERWACJI TO 27 MAJ 2020 r. Godzina 2:00 po północy, azymut 13° 07' 03''.

C 2020 F8.jpg

Informacja: Autor Serwisu CA

Historyczny lot załogowy SpaceX w drodze do ISS, widoczny na niebie z Polski w chwilę po starcie z Florydy! Już za niecałe dwa tygodnie czeka nas absolutnie wyjątkowa obserwacja. Mieszkańcy Polski będą mogli dostrzec na niebie kapsułę Dragon amerykańskiej firmy SpaceX w swoim pierwszym, historycznym locie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wraz z astronautami na pokładzie. To będzie pierwszy załogowy lot na orbitę okołoziemską wykonany przez prywatny statek kosmiczny!
Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon w misji DM-2 planowany jest na 27 maja (środa) o 20:20. i 3:20 czasu Polskiego. Korzystne ustawienie orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pozwoli nam na obserwacje jej przelotu nad Polską ok. 22:25, a kilkanaście minut później będziemy mogli dostrzec podążającą za nią kapsułę załogową Dragon.

Widok rakiety kosmicznej krótko po starcie z Florydy w USA jest na Polskim niebie dużą rzadkością, wymaga zgrania się wielu zmiennych czynników! Niezwykłym zbiegiem okoliczności obserwowaliśmy jednak już raz w tym roku lot rakiety Falcon 9 w kilkanaście minut po starcie. Wtedy wynosiła ona na orbitę kolejna partię satelitów Starlink.

Tym razem "ładunek" Falcona będzie dużo cenniejszy! Warto więc zapolować na ten niezwykły widok zwłaszcza, że warunki tym razem będą dużo lepsze niż podczas ostatniego takiego lotu.

Kapsuła załogowa Dragon na naszym niebie pojawi się ok. 22:15-22:50 (szczegółowe godziny podamy bliżej daty startu). Wyleci zza zachodniego horyzontu, przeleci poniżej konstelacji Lwa, przetnie gwiazdozbiór Panny i w okolicach Wagi wleci w cień ziemi znikając nam z pola widzenia. W kulminacyjnym momencie lotu powinna wzlecieć na wysokość aż 25 stopni nad horyzontem, co pozwoli dostrzec ją nad pobliskimi domami czy oddalonymi drzewami. Cały przelot potrwa ok. 3-4 minut.

W momencie naszych obserwacji kapsuła będzie krótko po separacji z drugim członek rakiety Falcon 9, a astronauci prawdopodobnie wciąż będą mieli zapięte pasy bezpieczeństwa. Przed nimi będzie trwająca ok. 20 godzin podróż do ISS.

Źrodlo: Internrt

W dniu startu (27 Maja) astronauci Bob Behnken oraz Doug Hurley rozpoczną swoje przygotowania do lotu od trafienia do placówki Neil A. Armstrong Operations and Checkout Building . Nazwa ta może nic nie mówić ale to właśnie przez tą placówkę przechodziły chociażby załogi misji Apollo, czy promów kosmicznych.

Wewnątrz astronauci z pomocą obsługi założą swoje skafandry, oraz wykonają wszystkie testy mające na celu sprawdzenie ich sprawności. Następnie załoga wyjdzie z placówki tymi samymi drzwiami którymi wychodziła chociażby załoga Apollo 11, z taką różnicą, że zamiast Vana którym dotychczas podróżowali astronauci, będzie czekała tam na nich Tesla Model X.

Po tym jak załoga wejdzie do swojego samochodu wraz z nimi ruszy cały konwój pojazdów, którego celem będzie bezpieczne dowiezienie ich na platformę LC-39A. Następnie, po wyjściu z samochodu astronauci wejdą do wieży, i wjadą windą na odpowiedni poziom, po czym przejdą specjalnym ramieniem dostępowym do Dragon'a 2.

Po zamknięciu włazu ramię zostanie odsunięte na 42 minuty przed startem, a ekipy naziemne opuszczą kompleks startowy. Kolejne 5 minut później system ratunkowy kapsuły zostanie uzbrojony, a kolejne dwie minuty później rozpocznie się proces tankowania. Co ciekawe we wszystkich dotychczas używanych statkach załogowych, astronauci wsiadali do nich, w momencie kiedy rakieta była już zatankowana.

W wypadku Falcona 9 ten proces zaczyna się jednak bardzo krótko przed startem i wejście do już zatankowanej rakiety nie jest możliwe. Początkowo tankowanie rakiety z astronautami na pokładzie budziło wiele zastrzeżeń (w trakcie tankowania wiele rzeczy może pójść nie tak), jednak dzięki wcześniej uzbrojonemu systemowi ratunkowemu nawet w wypadku eksplozji astronauci mogą wyjść z tego bez szwanku.

Po zatankowaniu zbiorników, siedem minut przed startem rozpocznie się proces chłodzenia silników dolnego stopnia Falcona 9 (Engine Chill). 5 minut przed startem statek Dragon 2 przełączy się na własne zasilanie (wcześniej będzie zasilany z systemów platformy startowej). Finalnie na minutę przed startem rozpocznie się proces podnoszenia ciśnienia zbiorników, do poziomu umożliwiającego start.

Jednocześnie komputer pokładowy wykona ostatnie testy mające na celu sprawdzenie gotowości rakiety do lotu. Na 45 sekund przed starem Dyrektor Misji wyda zgodę na start, a co stanie się później wyjaśnię w kolejnym poście który pojawi się już niebawem. Zdjęcia pochodzą z testowych przygotowań do startu, które załoga przeszła wykorzystując do tego kapsułę i rakietę ustawione na platformie do testu testu systemu ratunkowego w locie, do którego doszło w lutym tego roku.

Wykorzystany wtedy Dragon nie posiadł jednak wnętrza, w skutek czego ćwiczenia zakończyły się przejściem przez ramię dostępowe i zobaczenia pustej w środku kapsuły. NASA planuje wykonanie podobnych ćwiczeń przed startem misji DM-2 wykorzystując do tego docelowy statek. Tym razem załoga będzie już mogła wejść do środka.

Żródło: NASA

DM 2 Misja

RedShiftPro i UltimateUkazała się nowa wersja Redshift Sky Pro.  Aplikacja zabierze cię na zupełnie nowy poziom astronomii. Dzięki niej odkryjesz fascynujące obiekty ciemnego nieba i dowiesz się więcej o nich z  bazy danych Redshift. Zobaczysz, co dzieje się dziś na niebie lub analizój pozycje obiektów planet, komet, asteroid, satelitów, które zmieniają swoje pozycje na niebie. Aplikację możesz rozszerzyć do wersji Redshift Sky Ultimate za dodatkową opłatą. Dodatkowy wydatek to około 65 pln za rok. Aplikacja w stosunku do starszej wersji jest całkowicie przebudowana i godna polecenia, ale musimy za nią zapłacić.

Cechy:

 • Dzięki wielokrotnie nagradzanemu planetarium uzyskasz ponad 100 000 gwiazd, 10 000 spektakularnych obiektów na głębokim niebie i tysiące innych obiektów niebieskich
 • Eksploruj fascynujące modele 3D planet, księżyców, asteroid i wielu obiektów głębokiego nieba
 • Wyląduj na planetach i księżycach i zobacz stamtąd niebo
 • Weź zapierające dech w piersiach loty kosmiczne do odległych galaktyk i kolorowych mgławic
 • Użyj rzeczywistości rozszerzonej, aby połączyć swoje środowisko z widokiem nieba Redshift
 • Uzyskaj najnowsze dane dla satelitów, komet i asteroid za pośrednictwem bezpłatnej usługi aktualizacji
 • Uzyskaj kompleksowe dane naukowe o obiektach niebieskich, a także ich pozycji i widoczności
 • Podróżuj w czasie i obserwuj zmiany gwiazdozbiorów na niebie
 • „Dzisiejsze nocne niebo” i „Moje ulubione” pokazują Ci co dzieje się dziś na niebie
 • Użyj kalendarza nieba, aby zaplanować swoje obserwacje zaćmień Słońca i Księżyca
 • Skorzystaj z wielu ustawień widoku nieba, w tym opcji „Widok nocny”
 • Ciesz się 25 interesującymi i pouczającymi rozdziałami „Discover Astronomy”
 • Podziel się swoimi najbardziej spektakularnymi doświadczeniami Redshift za pośrednictwem iMessage

Chcesz używać Redshift jako profesjonalnego narzędzia do sterowania teleskopem?

Rozszerz aplikację o profesjonalną subskrypcję Redshift Sky Ultimate i uzyskaj jedno z najpotężniejszych planetariów na swoim urządzeniu. Skonfiguruj swój własny widok nieba, znajdź swój idealny cel obserwacyjny wśród milionów obiektów niebieskich w krótkim czasie, łatwo skieruj swój teleskop na obiekt docelowy, wyrusz w fascynujące podróże w kosmos i doświadcz niebieskich ciał z bliska.

Funkcje Redshift Sky Ultimate:

 • Skorzystaj z ogromnej bazy danych zawierającej ponad 2 500 000 gwiazd i 70 000 spektakularnych obiektów głębokiego nieba
 • Uzyskaj dostęp online do ponad miliarda gwiazd z katalogów USNO-B1.0 i GAIA DR2
 • Zaplanuj idealną gwiaździstą noc z potężnym niebem kalendarz oraz dokładne dane dotyczące lokalizacji i widoczności ulubionych
 • Kontroluj swój teleskop Meade lub Celestron (z wyjątkiem serii Celestron NexStar Evolution) za pomocą aplikacji
 • Otrzymuj powiadomienia i nie przegap żadnego ważnego wydarzenia na niebie
 • Utwórz tyle różnych widoków nieba, ile chcesz i wyślij je e-mailem do znajomych lub otwórz je ponownie w trybie Redshift
 • Profesjonalna mapa zaćmienia Słońca wyświetla dokładną ścieżkę cienia Księżyca po powierzchni Ziemi
 • Odkryj fascynujące wybuchy supernowych i ukryte egzoplanety
 • Użyj integracji numerycznej, aby obliczyć dokładne trajektorie planetoid i komet
 • Wybierz dokładne miejsce lądowania na planecie lub księżycu i obserwuj stamtąd niebo
 • Śledź dokładną trajektorię satelitów nad Ziemią w Centrum sterowania Redshift 

Więcej informacji pozyskesz tutaj:  Wiecej

 

RedS

Źródło: Internet

 

Mój pierwszy film, który stworzyłem pokazuje powierzchnię księżyca na trzy dni przed pełnią 4.05.2020 r. W trakcie nagrywania pojawiały się chmury co dodawało fajny efekt wizualny mknących chmur na tle tarczy księżyca. Do nagrania tego filmu użyłem NIKONA COOLPIX P1000. Osadziłem go na statywie bez prowadzenia - montażu paralaktycznego. Film opublikowałem w jakości 4K UHD. Najlepiej oglądać na dużych ekranach. Jak to wyszło oceńcie sami.

 Film MOON 4K

Space X Falcon

starlink 1 logo

Astro kalendarz

ALMSUN logo

Sequator

Sequator

Prognoza pogody

MeteoBlue - prognoza pogody

Mapa burz

 Stellarium WEB

Przewodnik po niebie

ITS org

Faza Księżyca Zodiak

Ryb
Słońce w znaku Ryb
przebywa 14 dzień.
Koziorożca
Księżyc w znaku Koziorożca
przebywa 18 dzień.
Bliżej nowiu
Bliżej nowiu
Wiek Księżyca 24 dzień.
Powered by Saxum

ASTRONARIUM-TVP3

astronarium TVP3

AstroFAZA

AstroFAZA pl

OPEN PHD2 Guiding

PHD2 GUIDING

Astro Forum

Największe w Polsce forum astronomiczne

Lasco Coronagraph

Stereo 1Stereo 2

Plamy na Słońcu

SOHO

Zorza - aktualny stan

SH Slońce 29 01 2015

ISS Transit Finder

ISS TransitFinder

GoogleSatTrack

 GoogleSatTrack
Powieksz obraz

Oblicz kolizję

ImpactCalc

Planetarium

 TheSkyLive - wirtualne planetarium

Space Engine

NASA

NASA logo

PTM

PTM

AstroBin

AstroBin

AstroShop

AstroShopPl

Heavens-Above

mobile

CalSKY

CalSKY

ZWO
ZWO F
ZWO Forum