Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi. Dla wyjaśnienia pojęcia zaćmienia całkowitego i częściowego Księżyca konieczne jest zrozumienie pojęć: „stożek cienia całkowitego” i „stożek półcienia”. 

W piątek, 10 stycznia wypada pełnia Księżyca. Będzie to pierwsza z trzynastu pełni Księżyca w 2020 roku. Niezwykły Księżyc w pełni będziemy mogli oglądać już po zapadnięciu zmroku. Srebrny Glob wyglądać będzie wyglądać spektakularnie. Tym bardziej, ze towarzyszyć mu będzie drugie wyjątkowe zjawisko - półcieniowe-częściowe zaćmienie Księżyca.

Pełnia Wilczego Księżyca to wyjątkowe zjawisko. W styczniu 2020 roku towarzyszyć mu będzie półcieniowe-częściowe zaćmienie Księżyca. Przebieg zjawiska widoczny poniżej zaczyna się od lewej strony.

Faza 1Faza 2Faza 3

EFEMERYDY ZAĆMIENIA DLA WARSZAWY:

Wschód Księżyca w Warszawie: 15:18

Wielkość półcienia: 0.896

Cas trwania zaćmienia: 4h 04m 40s


Początek zaćmienia: 18h 07m 44s

Azymut: 81.0º Wysokość: 21.4º

Maksymalna faza zaćmienia: 20h 10m 01s

Azymut: 104.7º Wysokość: 39.4º

Koniec zaćmienia: 22h 12m 24s

Azymut: 138.6º Wysokość: 54.9º 

Zobacz zaćmienie na żywo!

 

Kiedy astronomowie widzą we wszechświecie coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się jedyne w swoim rodzaju, musi wzbudzić wiele emocji i uwagi.  Ten tajemniczy gość z głębin kosmosu jest pierwszą zidentyfikowaną kometą, która przybyła tutaj z innej gwiazdy. Nie wiemy, skąd ani kiedy kometa zaczęła zmierzać w kierunku naszego Słońca, ale nie będzie długo przebywać w naszym układzie. Grawitacja Słońca nieznacznie odchyla swoją trajektorię, ale nie może go uchwycić z powodu kształtu swojej orbity i dużej prędkości około 100 000 mil na godzinę.

Teleskopy na całym świecie obserwują przelotnego gościa. Kosmiczny Teleskop Hubble'a NASA zapewnia najostrzejsze zdjęcia, gdy kometa omija Słońce. Od października teleskop kosmiczny podąża za kometą jak fotograf sportowy śledzący konie pędzące po torze wyścigowym. Hubble ujawnił, że serce komety, luźna aglomeracja lodów i cząstek pyłu, ma prawdopodobnie nie więcej niż około 3200 stóp szerokości, około długości dziewięciu boisk piłkarskich. Chociaż kometa Borysow jest pierwszą tego rodzaju, bez wątpienia istnieje wiele innych włóczęgów komet, krążących w przestrzeni między gwiezdnej. Astronomowie będą chętnie wypatrywać kolejnego tajemniczego gościa z daleka. Więcej informacji jest tutaj:  Wiecej

 Borisow Teleskop HUBBLE

Żródło: NASA

Kiedy Juno po raz pierwszy przybył do Jowisza w lipcu 2016 r., Jego kamery na podczerwień i światło widzialne odkryły gigantyczne cyklony otaczające bieguny planety - dziewięć na północy i sześć na południu. Czy byli oni, podobnie jak ich ziemskie rodzeństwo, zjawiskiem przejściowym, którego rozwinięcie zajęło zaledwie tygodnie, a następnie odpłynięcie? Czy te cyklony, każdy prawie tak szeroki jak kontynentalne USA, mogą być bardziej trwałymi urządzeniami?

Przy każdym przelocie dane potęgowały ideę, że pięć wichur wirowało pięciokątnie wokół centralnej burzy na biegunie południowym i że system wydawał się stabilny. Żadna z sześciu burz nie wykazywała oznak ustępowania, aby umożliwić rzyłączenie się innym cyklonom. Więcej informacji na ten temat jest tutaj:  Wiecej

Juno 0 Jowisz NASAJuno 1 Jowisz NASA
Juno 3 Jowisz NASA

Foto - 1: 
To złożone zdjęcie w świetle widzialnym zrobione przez kamerę obrazującą JunoCam na pokładzie statku kosmicznego Juno NASA 3 listopada 2019 r. Pokazuje, że nowy cyklon na biegunie południowym Jowisza połączył pięć innych cyklonów, tworząc sześciokątny kształt wokół dużego pojedynczego cyklonu.
Źródło: NASA / JPL-Caltech / SwRI / ASI / INAF / JIRAM

Foto - 2: 
Nowy, mniejszy cyklon można zobaczyć w prawym dolnym rogu tego zdjęcia w podczerwieni bieguna południowego Jowisza, wykonanego 4 listopada 2019 r. Podczas 23-tej przejazdu naukowego planety przez statek kosmiczny Juno
Źródło: NASA / JPL-Caltech / SwRI / ASI / INAF / JIRAM

Foto - 3: 
Zarys kontynentalnych Stanów Zjednoczonych nałożony na centralny cyklon i zarys Teksasu nałożony na najnowszy cyklon na biegunie południowym Jowisza dają wrażenie ich ogromnej skali. Sześciokątny układ cyklonów jest wystarczająco duży, aby przyćmić Ziemię.
Źródło: NASA / JPL-Caltech / SwRI / ASI / INAF / JIRAM

W środę 4-12-2019 r. w dodatku gazety wyborczej będzie można zakupić kalendarz astronomiczny na rok 2020. W kalendarzu znajdą się zdjęcia nieba zrobione przez: Michała Kałużnego - specjalistę w zakresie astrofotografii głębokiego nieba, Piotra Majewskiego – dziennikarza, astrografa i popularyzatora astronomii, Piotra Potępę - autora bloga o fotografii nocnej Nightscapes.pl i Karola Wójcickiego - dziennikarza naukowego i twórcy największego w Polsce astronomicznego fanpage’a „Z głową w gwiazdach”.

Dzięki kalendarium autorstwa Piotra Majewskiego, sprawdzisz, kiedy czekają nas ciekawe koniunkcje ciał niebieskich i kiedy można oglądać nad Polską "spadające gwiazdy". Całoroczne kalendarium wydarzeń na niebie podpowie też, kiedy spodziewać się m.in. zaćmienia księżyca, zbliżenia planet i widoczności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dzięki kalendarzowi możesz obserwować niebo przez cały rok i podziwiać niezwykłe zdjęcia nieba.

Kal 2020 0

Kal 2020 1

Źródło: Gazeta Wyborcza

orbitrackOrbitrack to nowa aplikacja, śledząca satelity. To Twój kieszonkowy przewodnik po tysiącach statków kosmicznych na orbicie wokół naszej macierzystej planety.

Poprzednio nazwana Satellite Safari, Obecna pod nową nazwą Orbitrack to ponownie przebudowana aplikacja oferuje mnóstwo nowych funkcji: 

 • Dwa razy więcej statków kosmicznych niż w Satellite Safari, w tym tajne satelity wojskowe!
 • Nowa, bogata grafika pokazuje efekty atmosferyczne, światła miasta po nocnej stronie Ziemi i bardzo szczegółowe modele satelitarne 3D.
 • Tryb „rzeczywistości rozszerzonej”, który pomaga znaleźć satelity na niebie za pomocą GPS urządzenia i czujników ruchu. Działa również z widokami orbit i satelitów!
 • Prognozy i symulacje rozbłysku irydium.
 • Dane o częstotliwości radiowej dla amatorskich satelitów radiowych.
 • Zaktualizowano opisy setek statków kosmicznych. Każdy satelita ma teraz opis na stronie n2yo.com.
 • Obsługuje najnowszy sprzęt i system operacyjny Android (Android 10, „Q”).
 • Dziesiątki usprawnień i optymalizacji interfejsu użytkownika sprawiają, że Orbitrack jest szybszy i łatwiejszy w użyciu niż Satellite Safari.
 • Nowe efekty dźwiękowe i nastrojowa muzyka w tle.
 • Nowe elementy sterujące przepływem czasu pozwalają łatwo ustawić datę i godzinę oraz animować widok.

  Jeśli jesteś nowym użytkownikiem aplikacji Orbitrack, oto, co może zrobić:
 • Śledzić tysiące satelitów. Orbitrack powie ci, kiedy statek kosmiczny przeleci nad głową, pokaże, gdzie możesz je znaleźć na niebie, i pozwoli ci je śledzić na całej planecie.
 • Naucz się o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i setkach innych satelitów na orbicie, z wyczerpującymi opisami misji.
 • Pokaże widok z dowolnego satelity i zobacz Ziemię z orbity tak, jak widzi ją „ptak”! Orbitrack zawiera szczegółowe modele 3D dla dziesiątek satelitów - zobacz je z bliska pod dowolnym kątem!
 • Bądź na bieżąco z wyścigu kosmicznego. Orbitrack codziennie aktualizuje swoje dane satelitarne ze strony n2yo.com i celestrak.com. Gdy wystrzeliwane są nowe statki kosmiczne, manewrują na nowych orbitach lub spadaj w atmosferę, Orbitrack pokazuje ci, co się tam dzieje, właśnie teraz.

Orbitrack jest nie tylko potężny - jest niezwykle łatwy w użyciu! Nie potrzebujesz dyplomu z NASA, aby zostać ekspertem w dziedzinie śledzenia satelitarnego. Orbitrack oferuje zaawansowanemożliwości na wyciągnięcie ręki, z tym samym intuicyjnym interfejsem dotykowym, którego używasz na co dzień.

A jeśli to nie wystarczy, Orbitrack zawiera szczegółową, wbudowaną Pomoc - oraz fachowe i elastyczne wsparcie techniczne. Więcej informacji jest tutaj:  Wiecej

Źródło: Google Play

starlink 1 logo

Prognoza pogody

MeteoBlue - prognoza pogody

Mapa burz

 Stellarium WEB

Przewodnik po niebie

ITS org

Faza Księżyca Zodiak

Strzelca
Słońce w znaku Strzelca
przebywa 6 dzień.
Byka
Księżyc w znaku Byka
przebywa 15 dzień.
Bliżej pełni
Bliżej pełni
Wiek Księżyca 12 dzień.
Powered by Saxum

ASTRONARIUM-TVP3

astronarium TVP3

AstroFAZA

AstroFAZA pl

OPEN PHD2 Guiding

PHD2 GUIDING

Astro Forum

Największe w Polsce forum astronomiczne

Lasco Coronagraph

Stereo 1Stereo 2

Plamy na Słońcu

SOHO

Zorza - aktualny stan

SH Slońce 29 01 2015

ISS Transit Finder

ISS TransitFinder

GoogleSatTrack

 GoogleSatTrack
Powieksz obraz

Oblicz kolizję

ImpactCalc

Planetarium

 TheSkyLive - wirtualne planetarium

Space Engine

NASA

NASA logo

PTM

PTM

AstroBin

AstroBin

AstroShop

AstroShopPl

Heavens-Above

mobile

CalSKY

CalSKY

ZWO
ZWO F
ZWO Forum