Elon Musk wysyła na orbitę swoje satelity Starlink, a w środowisku naukowców wrze. "Będzie jak w powieściach science fiction". Teraz to wygląda ciekawie: sznurek satelitów biegnących przez niebo. Ale jeśli tych sznurków będą tysiące, to ludzie będą zmęczeni tym widokiem i prawdopodobnie zatęsknią za widokiem nieba bez satelitów. Elon Musk realizuje kolejny projekt Starlink, który polega na tym, aby wysłać na orbitę okołoziemską ok. 40 tys. satelitów, dzięki którym będzie można łączyć się z internetem nawet z trudno dostępnych miejsc. Pierwsza partia kilkudziesięciu satelitów poleciała w kosmos w maju, druga została wystrzelona w połowie listopada oraz stycznia i lutego 2020 r.

W przypadku zwykłego człowieka nie będzie to tak uciążliwe, ale w przypadku obserwacji astronomicznych satelity będą zaburzały obraz. Bo niektóre z nich mają jasność jak gwiazdy (ok. dwóch mag). Ponieważ satelity te mają dostarczać internet, będą też emitować silne promieniowanie radiowe, co może wręcz zabić niektóre działy radioastronomii (dział astronomii obserwacyjnej badający promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie fal radiowych emitowanych przez obiekty kosmiczne).

Naukowcy są oburzeni zawłaszczaniem nieba przez Elona Muska. Oto przykłady badań, które satelity Muska będą zaburzać. Jeżeli będzie umieszczone 50 tys. satelitów, to w jednym stopniu kwadratowym, a tych stopni widzimy z ziemi 50 tys. - będzie jeden satelita.

Nasz teleskop w Chile ma pole widzenia półtora stopnia, czyli każdy obrazek naświetlany dwie i pół minuty będzie miał kilkanaście pasków związanych z przejściem satelity. Będzie trzeba dokonać wielkiego "przeglądu nieba" za pomocą gigantycznego teleskopu LSST. Według niego 90 proc. obrazków uzyskiwanych po zachodzie słońca w ciągu kilku pierwszych godzin i przed wschodem będzie do wyrzucenia. Teleskop będzie mógł efektywnie pracować przez połowę czasu. Jak taki przelot wygląda można zobaczyć tutaj:  Wiecej.

Źródło: Internet

 

Wschody i zachody Słońca, Księżyca, planet. Zaćmienia Słońca i Księżyca. Efemerydy dla planetoid, planet karłowatych, komet. Mapki, wykresy, tabele. Zestawienia rojów meteorów, gwiazd zmiennych i inne przydatne informacje dotyczące zjawisk astronomicznych widocznych na niebie - na cały rok 2020r. Książka jest bezpłatna. Almanach można pobrać z tego miejsca:  Download

 Almanach2020

 Źródło: Internet

We wtorek (15.01) na dachu Szkole Podstawowej w Sułkowicach Bolęcinie przy pomocy potężnego dźwigu została osadzona kopuła astronomiczna. To jedyna szkoła w naszym regionie, która posiada obserwatorium astronomiczne. Zostanie w nim zainstalowany teleskop wraz systemem sterującym renomowanej żywieckiej firmy "Uniwersał".

Przypomnijmy, że placówka jest od roku rozbudowywana, powiększyła się już o nowe piętro i dach. Znajdą się tam nowe klasy lekcyjne, ale największe wrażenie robi właśnie zamontowana kopułą, która góruje nad całym budynkiem. Oprócz prac budowlanych wykonywane są też nowe instalacje, łącznie z oddymiającymi i przeciwpożarowymi.

Jak informują Nowiny Andrychowskie, wykonawcą prac jest firma "Budolex" z Ujanowic. Autorem projektu jest Studio Architektoniczne LA z Wadowic. Całość będzie kosztować 2 mln 335 tys. zł. Tu można obejrzeć film o tym wydarzeniu:  Wiecej 

W obserwatorium, które od dziś ma już osadzoną kopułę zainstalowany zostanie teleskop wraz systemem sterującym renomowanej żywieckiej firmy „Uniwersał”.

Foto: dyrektor szkoły w Sułkowicach Bolęcinie Zbigniew Grabowski

Obs ast 2Obs ast 1

Źródło: Internet

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi. Dla wyjaśnienia pojęcia zaćmienia całkowitego i częściowego Księżyca konieczne jest zrozumienie pojęć: „stożek cienia całkowitego” i „stożek półcienia”. 

W piątek, 10 stycznia wypada pełnia Księżyca. Będzie to pierwsza z trzynastu pełni Księżyca w 2020 roku. Niezwykły Księżyc w pełni będziemy mogli oglądać już po zapadnięciu zmroku. Srebrny Glob wyglądać będzie wyglądać spektakularnie. Tym bardziej, ze towarzyszyć mu będzie drugie wyjątkowe zjawisko - półcieniowe-częściowe zaćmienie Księżyca.

Pełnia Wilczego Księżyca to wyjątkowe zjawisko. W styczniu 2020 roku towarzyszyć mu będzie półcieniowe-częściowe zaćmienie Księżyca. Przebieg zjawiska widoczny poniżej zaczyna się od lewej strony.

Faza 1Faza 2Faza 3

EFEMERYDY ZAĆMIENIA DLA WARSZAWY:

Wschód Księżyca w Warszawie: 15:18

Wielkość półcienia: 0.896

Cas trwania zaćmienia: 4h 04m 40s


Początek zaćmienia: 18h 07m 44s

Azymut: 81.0º Wysokość: 21.4º

Maksymalna faza zaćmienia: 20h 10m 01s

Azymut: 104.7º Wysokość: 39.4º

Koniec zaćmienia: 22h 12m 24s

Azymut: 138.6º Wysokość: 54.9º 

Zobacz zaćmienie na żywo!

 

Kiedy astronomowie widzą we wszechświecie coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się jedyne w swoim rodzaju, musi wzbudzić wiele emocji i uwagi.  Ten tajemniczy gość z głębin kosmosu jest pierwszą zidentyfikowaną kometą, która przybyła tutaj z innej gwiazdy. Nie wiemy, skąd ani kiedy kometa zaczęła zmierzać w kierunku naszego Słońca, ale nie będzie długo przebywać w naszym układzie. Grawitacja Słońca nieznacznie odchyla swoją trajektorię, ale nie może go uchwycić z powodu kształtu swojej orbity i dużej prędkości około 100 000 mil na godzinę.

Teleskopy na całym świecie obserwują przelotnego gościa. Kosmiczny Teleskop Hubble'a NASA zapewnia najostrzejsze zdjęcia, gdy kometa omija Słońce. Od października teleskop kosmiczny podąża za kometą jak fotograf sportowy śledzący konie pędzące po torze wyścigowym. Hubble ujawnił, że serce komety, luźna aglomeracja lodów i cząstek pyłu, ma prawdopodobnie nie więcej niż około 3200 stóp szerokości, około długości dziewięciu boisk piłkarskich. Chociaż kometa Borysow jest pierwszą tego rodzaju, bez wątpienia istnieje wiele innych włóczęgów komet, krążących w przestrzeni między gwiezdnej. Astronomowie będą chętnie wypatrywać kolejnego tajemniczego gościa z daleka. Więcej informacji jest tutaj:  Wiecej

 Borisow Teleskop HUBBLE

Żródło: NASA

Space X Falcon

starlink 1 logo

Astro kalendarz

ALMSUN logo

Prognoza pogody

MeteoBlue - prognoza pogody

Mapa burz

 Stellarium WEB

Przewodnik po niebie

ITS org

Faza Księżyca Zodiak

Wodnika
Słońce w znaku Wodnika
przebywa 6 dzień.
Lwa
Księżyc w znaku Lwa
przebywa 4 dzień.
Pełnia Księżyca
Pełnia Księżyca
Wiek Księżyca 14 dzień.
Powered by Saxum

ASTRONARIUM-TVP3

astronarium TVP3

AstroFAZA

AstroFAZA pl

OPEN PHD2 Guiding

PHD2 GUIDING

Astro Forum

Największe w Polsce forum astronomiczne

Lasco Coronagraph

Stereo 1Stereo 2

Plamy na Słońcu

SOHO

Zorza - aktualny stan

SH Slońce 29 01 2015

ISS Transit Finder

ISS TransitFinder

GoogleSatTrack

 GoogleSatTrack
Powieksz obraz

Oblicz kolizję

ImpactCalc

Planetarium

 TheSkyLive - wirtualne planetarium

Space Engine

NASA

NASA logo

PTM

PTM

AstroBin

AstroBin

AstroShop

AstroShopPl

Heavens-Above

mobile

CalSKY

CalSKY

ZWO
ZWO F
ZWO Forum