Starlink  

O Elonie Musku i jego firmie SpaceX jest ostatnio bardzo głośno. Ekscentryczny miliarder doprowadził do tego, że - jak niedawno pochwaliła się NASA - SpaceX będzie pierwszym prywatnym przedsiębiorstwem, która wyniesie człowieka w przestrzeń kosmiczną. Będzie to również pierwszy załogowy lot w kosmos z amerykańskiej ziemi od zakończenia programu wahadłowców.

Jednocześnie SpaceX stale rozwija sieć satelitów Starlink, które w przyszłości mają dostarczać internet z kosmosu. Na orbitę poleciało już 420 takich urządzeń, a docelowo ma ich być aż 12 tysięcy. Te niedawno wystrzelone świetnie zresztą widać z Ziemi.

Internet ze Starlinków jeszcze w tym roku?

Teraz Elon Musk postanowił zdradzić, kiedy możemy spodziewać się zapowiadanego internetu z kosmosu. Zdaniem miliardera, SpaceX wykorzysta satelity sieci Starlink do dostarczania sieci z kosmosu już za trzy miesiące. Będą to jednak na razie zamknięte testy. Usługę będzie mogła wypróbować zapewne jedynie pewna grupa pracowników SpaceX.

Publiczne beta testy mają wystartować jednak niewiele później, bo już za sześć miesięcy. Mają jednak zostać ograniczone dla mieszkańców "wysokich szerokości geograficznych". Co to znaczy? Musk nie zdradza wiele, w innym tweecie przyznaje jednak, że terytorium Niemiec będzie już kwalifikowało się do wymaganej szerokości.

Na razie nie wiadomo, kto i w jaki sposób będzie mógł wziąć udział w testach internetu Starlink. Możemy jednak podejrzewać, że skoro korzystanie z nowej usługi będzie możliwe w Niemczech, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby było możliwe również w Polsce.

Jak szybkiego internetu można się spodziewać?

Oczywiście największą zaletą usługi Starlink ma być szeroka dostępność. Z satelitarnego internetu będą mogli skorzystać bowiem również mieszkańcy terenów, do których nie dociera ani światłowód, ani sieć bezprzewodowa. Prędkość internetu od Elona Muska nie powinna jednak zawieść. Mówi się, że sieć zaoferuje prawdopodobnie transfer maksymalny na poziomie 1 Gb/s z opóźnieniem wynoszącym ok. 25-35 milisekund.

Starlink może być więc dobrą alternatywą dla domowego internetu z routera LTE, zwłaszcza na słabo zaludnionych terenach. Osiągnięcie wysokich transferów ma być zresztą możliwe, dlatego że satelity sieci wynoszone są na niską orbitę Ziemi, co z kolei mocno utrudnia życie astronomom.

Podejrzewa się, że Elon Musk uruchomi oficjalnie usługę jeszcze w tym roku w USA i w Kanadzie. W pozostałych krajach debiut ma mieć miejsce w 2021 roku. Na razie nie wiemy, ile trzeba będzie zapłacić za internet z kosmosu.

Żródło: Internet / NASA

 

Asair Pro

Z pewnością większość z was chciała by wiedzieć jak wygląda ASIAIR PRO od środka. Znalazłem w Internecie stronę na której autor swojego serwisu udostępnił taką informację i postanowiła zaspokoić ciekawość obecnych oraz przyszłych użytkowników tego produktu. Nie musisz już tracić gwarancji. wystarczy wejść na tą stronę: https://pi.bestxtech.com/reviews/asiair-pro/?fbclid=IwAR1gy34jckstSOrw631TmBqqRYbbN-uAHyi6E2cKPoeEH44P4kCpDcQ7c4I i użyć translatora i zobaczyć co jest w środku. Taką samą informację zamieściłem również na forum ASTROPOLIS.

Życzę miłej lektury.

OCZY w całym Durbanie zostały przyciągnięte do nieba, gdy niezwykła formacja chmur przetoczyła się po niebie i poprzedziła burzę w południowym Durbanie.

Chmura walcowa, która jest jednym z dwóch rodzajów chmur arcus, jest identyfikowana przez niski, poziomy i cylindryczny kształt i izolowana od innych chmur. Występuje rzadko i powstaje tylko wtedy, gdy zostaną spełnione bardzo specyficzne i nietypowe warunki. Kiedy ciepłe powietrze jest wypychane ponad chłodne, kierunek i prędkość wiatru są zmieniane, tworząc chmurę, która wydaje się toczyć.
Burze często następują po tych chmurach, a na pewno tak było w Południowym Durbanie, z doniesieniami o silnej burzy po obserwacjach. Mieszkańcy Bluff powiedzieli, że burza, która obejmowała gradobicie i błyskawiczne powodzie w niektórych obszarach, była intensywna przez kilka minut, ale szybko ustała.

Chmura walcowa

Źródło:https://southcoastsun.co.za/

Centrum Informowania o Zagrożeniach Naturalnych - NASA poinformowala, że asteroida 1998OR2, klóra należy do obiektów potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi, minie naszą planetę 29 kwietnia 2020 roku.

1998OR2 ma średnicę ok 4 km i porusza się z prędkością 31 000 km/h. Jej zderzenie z planetą oznaczałoby kataklizm na skalę światową dlatego od roku 1998 jej trajektoria lotu jest szczególowo monitorowana i na bieżąco analizowana.

Wedlug najnowszych modeli matematycznych, w chwili obecnej nie ma zagrożenia kolizji z tym obieklem. Jego trajektoria poruszania się przez Uklad Słoneczny wskazuje na to, że 29 kwietnia minie on Ziemie w odiegiosci ok. 6 milionów kilometrów.

Źródło: NASA

 StarLinkLudzie na całym świecie dostrzegają niesamowitą linię jasnych ruchomych świateł na nocnym niebie. Są to satelity Starlink wystrzelone przez SpaceX i wyglądają jak „ciąg” ruchomych świateł, ponieważ 60 satelitów jest jednocześnie wystrzeliwanych razem. Dowiedz się, kiedy możesz zobaczyć to zjawisko w swojej lokalizacji!

Ta aplikacja jest oficjalną wersją mobilną witryny findstarlink.com, która z powodzeniem udostępnia użytkownikom prognozy Starlink od maja 2019 r. (Kiedy uruchomiono Starlink). Witryna findstarlink.com została wspomniana w kilku mediach, takich jak Yahoo! Wiadomości, WIRED.it i Florida Today, i codziennie otrzymuje potwierdzenia od użytkowników o udanych obserwacjach Starlink. Ta aplikacja pozwala dodatkowo ustawiać przypomnienia i działa w trybie offline.

Zaprojektowany jako prosty i łatwy w użyciu. Najpierw wybierz najbliższe miasto (lub współrzędne) i kliknij „Znajdź widoczne czasy”. Aplikacja wyświetli listę czasów, w których można zobaczyć Starlink. Możesz także kliknąć „Przypomnij mi” obok dowolnego terminu, aby otrzymać przypomnienie na 30 minut, zanim Starlink będzie widoczny w Twojej lokalizacji. „Live Map” pozwala śledzić, gdzie Starlink jest obecnie na świecie.

Więcej dodatkowych informacji jest na stronie Google Play  Wiecej

Źródł: Internet

Space X Falcon

starlink 1 logo

Astro kalendarz

ALMSUN logo

Sequator

Sequator

Prognoza pogody

MeteoBlue - prognoza pogody

Mapa burz

 Stellarium WEB

Przewodnik po niebie

ITS org

Faza Księżyca Zodiak

Ryb
Słońce w znaku Ryb
przebywa 14 dzień.
Koziorożca
Księżyc w znaku Koziorożca
przebywa 18 dzień.
Bliżej nowiu
Bliżej nowiu
Wiek Księżyca 24 dzień.
Powered by Saxum

ASTRONARIUM-TVP3

astronarium TVP3

AstroFAZA

AstroFAZA pl

OPEN PHD2 Guiding

PHD2 GUIDING

Astro Forum

Największe w Polsce forum astronomiczne

Lasco Coronagraph

Stereo 1Stereo 2

Plamy na Słońcu

SOHO

Zorza - aktualny stan

SH Slońce 29 01 2015

ISS Transit Finder

ISS TransitFinder

GoogleSatTrack

 GoogleSatTrack
Powieksz obraz

Oblicz kolizję

ImpactCalc

Planetarium

 TheSkyLive - wirtualne planetarium

Space Engine

NASA

NASA logo

PTM

PTM

AstroBin

AstroBin

AstroShop

AstroShopPl

Heavens-Above

mobile

CalSKY

CalSKY

ZWO
ZWO F
ZWO Forum