Moon 07 Nikon p1000

Moon 0 Nikon p1000Moon 2 Nikon p1000

Foto: Autor serwisu CA - Bonus: Film Video w jakości 4K Nikon P1000. Na filmie widać falowanie górnych warstw atmosfery na tle Księżyca oraz przelatujace ptaki - godz 3:24 23-06-2019

 Moon 08 06 2019 Foto: Autor serwisu CA

Lato to dla miłośników astronomii czas pełen paradoksów. Z jednej strony mamy zdecydowanie więcej czasu na bezkarne zarywanie nocy, z drugiej jednak są one krótkie i kończą się, zanim w ogóle dobrze się zaczną.

Choć doświadczeni obserwatorzy nieba z utęsknieniem wyczekują powrotu długich, jesiennych nocy, to lato jest najlepszym czasem na rozpoczęcie swojej przygody z gwiazdami. Trwające właśnie noce - choć nawet formalnie nocami nie są - zapewniają nam komfort termiczny i niezwykły klimat przyrody, która do końca nie zasypia.

Co w tym roku będziemy mogli podziwiać na niebie w czasie wakacji? to wszystko 12 i 13 czerwca w Gazecie Wyborczej jako dodatek. Nie przegap takiej okozji!

Źródło - Gazeta Wyborcza

Koniec czerwca to najlepszy okres żeby zobaczyć polarne chmury mezosferyczne, które są najwyższymi chmurami obserwowanymi z powierzchni ziemi. Polarne chmury mezosferyczne, popularnie zwane NLC są rzadko obserwowanymi chmurami widzianymi w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, W Polsce można je obserwować pod koniec czerwca, tj. w okresie bliskim przesileniu letniemu, kiedy Słońce chowa się pod horyzont na głębokość 6 – 16 stopni. W tym okresie nocą niebo jest dość ciemne, a jednocześnie Słońce oświetla wysoko położone kryształki srebrzystych obłoków. Najczęściej widać je około północy, nad północną częścią horyzontu.

Srebrzyste obłoki, czasami nazywane świecącymi obłokami, to cienkie, lśniące chmury, zbudowane z kryształków lodu o srebrzystej, rzadziej pomarańczowej lub niebieskawej barwie. Mają postać poszarpanych włókien lub ławic. Srebrzyste obłoki odkryto w 1885 roku. Początkowo wiązano je z gigantyczną erupcją wulkanu Krakatau w Indonezji. Jednak wraz z upływem czasu chmur nie zaczęło ubywać, lecz wręcz przybywało. Do dziś nie wyjaśniono do końca przyczyn ich powstawania. Naukowcy próbują ustalić, czy są one związane z aktywnością człowieka oraz zwiększającym się zanieczyszczeniem atmosfery.

W celu zbadania tych niezwykłych chmur 25 marca 2007 roku, Agencja Kosmiczna NASA wystrzeliła satelitę AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere). Jest to pierwszy satelita w całości przeznaczony do badania srebrzystych obłoków. Korzystając z pięknej bezchmurnej pogody z 26 na 27 czerwca udało mi się sfotografować to piękne zjawisko. Użyłem do tego statywu, aparatu cyfrowego Canon EOS 450D oraz bardzo jasnego obiektywu M42 produkcji rosyjskiej Helios 40-2 / światło 1.5/85. Jest to znakomity obiektyw o znakomitej optyce i jakości wykonania.

Zdjęcie widoczne poniżej składa się z czterech fotografii, które zostały połączone dzięki aplikacji PTGUI w jedną całość. Zdjęcia wykonałem w najwyższej rozdzielczości – 12 Mpx. oraz w formacie RAW. Efekt wizualny w trakcie obserwacji jest bardzo spektakularny i na długo pozostaje w pamięci. Punkt widoczny na środku fotografii to jasna gwiazda Capella na wysokości 13 stopni.

Dane ekspozycji: 

Autor: Marek Zawada
Miejsce: Okolice Ciechanowa
Data wykonania: 27 czerwiec 2010 r. godz. 00:35:06
Obiektyw: HELIOS 40-2
Czułość ISO: 100
Przysłona:F= ¼
Czas ekspozycji: 5 sekund

Srebrzyste obloki 2015i

Sun Nikon Colpix P1000 17 05 2019

Sun Nikon Colpix P1000 17 05 2019

Foto: Autor serwisu CA

starlink 1 logo

Prognoza pogody

MeteoBlue - prognoza pogody

Mapa burz

 Stellarium WEB

Przewodnik po niebie

ITS org

Faza Księżyca Zodiak

Raka
Słońce w znaku Raka
przebywa 17 dzień.
Ryb
Księżyc w znaku Ryb
przebywa 20 dzień.
Bliżej ostatniej kwadry
Bliżej ostatniej kwadry
Wiek Księżyca 19 dzień.
Powered by Saxum

ASTRONARIUM-TVP3

astronarium TVP3

AstroFAZA

AstroFAZA pl

OPEN PHD2 Guiding

PHD2 GUIDING

Astro Forum

Największe w Polsce forum astronomiczne

Lasco Coronagraph

Stereo 1Stereo 2

Plamy na Słońcu

SOHO

Zorza - aktualny stan

SH Slońce 29 01 2015

ISS Transit Finder

ISS TransitFinder

GoogleSatTrack

 GoogleSatTrack
Powieksz obraz

Oblicz kolizję

ImpactCalc

Planetarium

 TheSkyLive - wirtualne planetarium

Space Engine

NASA

NASA logo

PTM

PTM

AstroBin

AstroBin

AstroShop

AstroShopPl

Heavens-Above

mobile

CalSKY

CalSKY

ZWO
ZWO F
ZWO Forum