Na tej stronie możesz śledzić w czasie rzeczywistym wszystkie satelity krążące wokół Ziemi, z interaktywnymi reprezentacjami 2D i 3D, przewidywać ich przejścia , oglądać ich trajektorię wśród gwiazd na interaktywnej mapie nieba , przewidywać rozbłyski i tranzyty satelitarne (przez Słońce i Księżyc), znajdź najlepszą lokalizację, aby zobaczyć te wydarzenia na szczegółowej mapie Google. Możesz również śledzić ponowne wpisy satelitarne i inne wydarzenia specjalne, dołączyć do społeczności obserwatorów, publikować wiadomości oraz udostępniać swoje komentarze i obserwacje. Obecnie w naszej bazie danych mamy ponad 9000 raportów z obserwacji! . Nie znajdziesz innego trackera, który zapewnia wszystkie te funkcje!

StarLink śledzenia lotów

Drugi link umożliwia wybranie miejsca lokalizacji i wygenerowanie efemeryd przelotów. Domyślnie ustawiłem na Warszawę. Oczywiście warunkiem ich obserwacji jest pogoda. 

StarLink śledzenia lotów 2

Źródło: Internet

starlink 1 logoStarlink-6 (Starlink V1.0 L5) to szósta dedykowana i piąta operacyjna misja z satelitami należącymi do budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink, mającej zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie za pomocą satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Na orbitę trafi kolejne 60 satelitów Starlink.

W porównaniu do testowej serii satelitów pięciokrotnie zwiększono przepustowość, podwojono liczbę wiązek, jakie może generować pojedynczy satelita oraz dodano system anten pracujących w paśmie Ka. Satelity zostały także zmodyfikowane w taki sposób, aby spalać się w 100% podczas wejścia w atmosferę. Masa pojedynczego satelity wynosi około 260 kg, czyli o ok. 33 kg więcej w porównaniu do serii testowej.

Podczas tej misji po raz pierwszy wykorzystany zostanie pierwszy stopień, który odbył już wcześniej cztery loty. Brał on udział w misjach Iridium-7 w lipcu 2018 roku, SAOCOM 1A w październiku 2018 roku, Nusantara Satu w lutym 2019 roku oraz Starlink-2 w listopadzie 2019 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Tym razem użyte zostaną osłony ładunku, które w maju 2019 roku były wykorzystane podczas misji Starlink-1.

Test statyczny przed misją przeprowadzono 14 marca. Bieżące informacje o startach są dostępne pod tym adresms: https://spacex.com.pl/misja/starlink-6

Źródło: Internet

Canon przedstawił swój nowy aparat do astrofotografii, Canon EOS Ra. „A” w nazwie tego aparatu oznacza astrofotografię. Wynika to z faktu, że w przeciwieństwie do zwykłego aparatu Canon EOS R, aparat ten jest czterokrotnie bardziej wrażliwy na długość fali h-alfa w widmie widzialnym (656,3 nm). Pomaga to zebrać ważne ciemnoczerwone odcienie wielu mgławic na nocnym niebie. 

Jak to ujął Canon , „ umieszczony przed czujnikiem obrazowania CMOS, filtr odcinający podczerwień aparatu EOS Ra został zmodyfikowany, aby umożliwić około 4x większą transmisję promieniowania wodorowo-alfa przy długości fali 656 nm w porównaniu ze standardowymi kamerami EOS R. ” 

Canon EOS Ra zawiera również funkcje przyjazne dla astrofotografii, takie jak unikalny tryb podglądu na żywo 30X na ekranie dotykowym LCD o zmiennym kącie nachylenia. Jest to kolorowy aparat do astrofotografii, który był przeznaczony zarówno do astrofotografii z głębokiego nieba, jak i do szerokokątnych pejzaży nocnych.

Przed użyciem aparatu EOS Ra do astrofotografii wcześniej podobało mi się korzystanie z ostatniego aparatu astrofotograficznego firmy Canon, (czujnik APS-C) Canon EOS 60Da DSLR. Z drugiej strony EOS Ra jest pełnoklatkowym aparatem bezlusterkowym. Więcej infromacji jest na stronie https://astrobackyard.com/canon-eos-ra-review/

canon eos racanon eos ra 688x590

Źródło: Internet

Elon Musk wysyła na orbitę swoje satelity Starlink, a w środowisku naukowców wrze. "Będzie jak w powieściach science fiction". Teraz to wygląda ciekawie: sznurek satelitów biegnących przez niebo. Ale jeśli tych sznurków będą tysiące, to ludzie będą zmęczeni tym widokiem i prawdopodobnie zatęsknią za widokiem nieba bez satelitów. Elon Musk realizuje kolejny projekt Starlink, który polega na tym, aby wysłać na orbitę okołoziemską ok. 40 tys. satelitów, dzięki którym będzie można łączyć się z internetem nawet z trudno dostępnych miejsc. Pierwsza partia kilkudziesięciu satelitów poleciała w kosmos w maju, druga została wystrzelona w połowie listopada oraz stycznia i lutego 2020 r.

W przypadku zwykłego człowieka nie będzie to tak uciążliwe, ale w przypadku obserwacji astronomicznych satelity będą zaburzały obraz. Bo niektóre z nich mają jasność jak gwiazdy (ok. dwóch mag). Ponieważ satelity te mają dostarczać internet, będą też emitować silne promieniowanie radiowe, co może wręcz zabić niektóre działy radioastronomii (dział astronomii obserwacyjnej badający promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie fal radiowych emitowanych przez obiekty kosmiczne).

Naukowcy są oburzeni zawłaszczaniem nieba przez Elona Muska. Oto przykłady badań, które satelity Muska będą zaburzać. Jeżeli będzie umieszczone 50 tys. satelitów, to w jednym stopniu kwadratowym, a tych stopni widzimy z ziemi 50 tys. - będzie jeden satelita.

Nasz teleskop w Chile ma pole widzenia półtora stopnia, czyli każdy obrazek naświetlany dwie i pół minuty będzie miał kilkanaście pasków związanych z przejściem satelity. Będzie trzeba dokonać wielkiego "przeglądu nieba" za pomocą gigantycznego teleskopu LSST. Według niego 90 proc. obrazków uzyskiwanych po zachodzie słońca w ciągu kilku pierwszych godzin i przed wschodem będzie do wyrzucenia. Teleskop będzie mógł efektywnie pracować przez połowę czasu. Jak taki przelot wygląda można zobaczyć tutaj:  Wiecej.

Źródło: Internet

 

Wschody i zachody Słońca, Księżyca, planet. Zaćmienia Słońca i Księżyca. Efemerydy dla planetoid, planet karłowatych, komet. Mapki, wykresy, tabele. Zestawienia rojów meteorów, gwiazd zmiennych i inne przydatne informacje dotyczące zjawisk astronomicznych widocznych na niebie - na cały rok 2020r. Książka jest bezpłatna. Almanach można pobrać z tego miejsca:  Download

 Almanach2020

 Źródło: Internet

Space X Falcon

starlink 1 logo

Astro kalendarz

ALMSUN logo

Sequator

Sequator

Prognoza pogody

MeteoBlue - prognoza pogody

Mapa burz

 Stellarium WEB

Przewodnik po niebie

ITS org

Faza Księżyca Zodiak

Ryb
Słońce w znaku Ryb
przebywa 14 dzień.
Koziorożca
Księżyc w znaku Koziorożca
przebywa 18 dzień.
Bliżej nowiu
Bliżej nowiu
Wiek Księżyca 24 dzień.
Powered by Saxum

ASTRONARIUM-TVP3

astronarium TVP3

AstroFAZA

AstroFAZA pl

OPEN PHD2 Guiding

PHD2 GUIDING

Astro Forum

Największe w Polsce forum astronomiczne

Lasco Coronagraph

Stereo 1Stereo 2

Plamy na Słońcu

SOHO

Zorza - aktualny stan

SH Slońce 29 01 2015

ISS Transit Finder

ISS TransitFinder

GoogleSatTrack

 GoogleSatTrack
Powieksz obraz

Oblicz kolizję

ImpactCalc

Planetarium

 TheSkyLive - wirtualne planetarium

Space Engine

NASA

NASA logo

PTM

PTM

AstroBin

AstroBin

AstroShop

AstroShopPl

Heavens-Above

mobile

CalSKY

CalSKY

ZWO
ZWO F
ZWO Forum