Już wkrótce niezwykłe wydarzenie w podboju Marsa – lądowanie MSL Curiosity na Marsie. MSL to skrót angielskiej nazwy Mars Science Laboratory – Marsjańskie Laboratorium Naukowe o imieniu Curiosity – Ciekawość.

MSL jest to łazik marsjański zbudowany przez NASA – mechaniczny zautomatyzowany robot - pojazd na sześciu kołach, który będzie prowadził badania na Marsie przez 1 rok. Waga jego wynosi 900 kg i wielkością jest podobny do samochodu osobowego. Na pokładzie ma zamontowanych około 100 urządzeń i instrumentów badawczych. Celem łazika jest wykrycie życia mikrobiologicznego obecnie lub w przeszłości. Miejsce lądowania – krater Gale, gdzie kiedyś prawdopodobnie znajdował się ocean wody. Zostało ono wybrane przez 500 astronomów z całego świata.

Łazik umieszczony w specjalnym module lądowniczym podróżuje na Marsa już od 8-miu miesięcy a dokładnie od 26 listopada ub.r. kiedy wystartował za pomocą rakiety Atlas V z kosmodromu NASA Cap Canaveral.

Lądowanie już wkrótce bo za 5 dni a dokładnie w poniedziałek 6-go sierpnia o godz. 7.31 czasu polskiego. Będzie się ono składać z 3-ech etapów: wejście w atmosferę Marsa, obniżanie wysokości na spadochronie i posadzenie łazika na gruncie Marsa. To lądowanie NASA nazywa 7 Minutes of Terror – 7 minut strachu - ponieważ jest to bardzo trudna operacja ze względu na ciężar łazika prawie 1 tona i to, że będzie odbywać się automatycznie – bez udziału człowieka. Obecnie łazik jest w odległości 240 mln km od Ziemi i proszę obliczyć ile minut czasu potrzebowałaby komenda radiowa na dotarcie do łazika tak więc bezpośrednie kierowanie lądowaniem jest nie realne.

Kąt wejścia w atmosferę Marsa musi być bardzo precyzyjny bo inaczej łazik się spali. Wszystkie podobne misje rosyjskie (16) i jedna europejska skończyły się porażką.

W sobotę włączono na 6 sekund silniki korekcyjne, które zmieniły szybkość modułu o 1 cm/s przy szybkości 13 km/s po to aby ustawić prawidłowy kąt natarcia - wejścia w atmosferę Marsa i trafić dokładnie w wyznaczone miejsce lądowania.

Na pokładzie łazika znajduje się czip elektroniczny, w którym podróżuje na Marsa moje imię i nazwisko oraz nazwa miasta Wieruszów – rok temu były zapisy na ten lot i zdążyłem się zapisać.

Jeśli łazik wykryje życie mikrobiologoliczne na Marsie obecnie lub w przeszłości będzie to największa sensacja w historii ludzkości.

Foto: NASA

Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) jest amerykańską sondą kosmiczną i sztucznym satelitą Księżyca. Podstawowym zadaniem sondy jest przeprowadzanie obserwacji na potrzeby programu lotów załogowych na Księżyc. Orbiter (LRO) został wyniesiony 18 czerwca 2009 roku przez rakietę nośną Atlas V 401. Razem z sondą LRO na trajektorię w kierunku Księżyca .

Celem misji jest:

  • Wykonanie szczegółowych map topograficznych powierzchni Księżyca.
  • Obserwacja regionów biegunowych Księżyca, w tym obszarów wiecznie zacienionych.
  • Identyfikacja miejsc lądowań dla przyszłych załogowych i bezzałogowych misji księżycowych.
  • Pomiary poziomów promieniowania kosmicznego na orbicie wokółksiężycowej.

Identyfikacja złóż lodu wodnego i innych potencjalnych surowców możliwych do przyszłej eksploatacji.
Orbita robocza sondy jest orbitą kołową, okołobiegunową, na wysokości 50 km. Niedawno Orbiter (LRO) wykonał serię nowo opublikowanych przez NASA, zdjęć miejsc lądowania misji Apollo, które pokazują umieszczone flagi USA obsadzone przez astronautów.
Flaga umieszczona przez John Younga jest nadal widoczny na zdjęciu wykonanym przez LRO. Szaro-kolorowe odcienie flagi, a jego bardziej kontrastowy cień po lewej stronie jest teraz bardziej widoczny. Również widoczny jest księżycowy moduł lądownika Lunar Rover.

Flaga Apollo 16

Źródło: NASA

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez publiczność, gdy patrzymy na księżyc przez teleskop to dlatego nie możemy zobaczyć amerykańskiej flagi lub jakichkolwiek innych lądowników misji APOLLO przez kosmiczny Teleskop Hubble'a. Jest to największy teleskop umieszczony w przestrzeni kosmicznej przez człowieka. Oto odpowiedź. Najmniejszy obiekt widoczny rzecz Hubble'a na powierzchni Księżyca to obiekt o powierzchni około 328 metrów lub długość boiska piłkarskiego. Gdy skierujemy teleskop Hubble’a na lądownik APOLLO 16 nie jest takiej wielkości . Każdy element pozostawiony na powierzchni Księżyca prze astronautów jest ograniczoną rozdzielczością teleskopu kosmicznego Hubble'a .

Flaga Apollo 17

Ze względu na kąt oświetlenia, Apollo 17 wyróżnia się nawet lepiej niż Apollo 16. Źródło: NASA

Żeby uwidocznić więcej szczegółów niekoniecznie jest potrzebny większy teleskop. Zrobił to właśnie LRO przez ostatnich kilka lat. Jej kamery mogą rejestrować obiekty do wielkości 1,6 m średnicy. Wiele obiektów, w tym księżycowych modułów, oraz innych urządzeń umieszczonych tam przez astronautów, a nawet widoczne ich przemieszczanie się, które uwidocznił na zdjęciach o wysokiej rozdzielczości - Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).
Ponieważ flagi są wykonane z nylonu, to zachowanie kolorów nie potrwa długo ze względu na ekstremalne warunki na powierzchni Księżyca. Silne światło ultrafioletowe ze Słońca prawdopodobnie już spowodowało, że kolory wyblakły.

Tu można zobaczyć zdjęcia o wysokiej rozdzielczości miejsc lądowania misji Apollo podjętych przez LRO.

Flaga Apollo 16 Orion

Foto: NASA

W dniach 9-12 sierpnia w Urzędowie koło Kraśnika odbędzie się zlot Miłośników Astronomii OZMA 2012. Chętni mogą już zgłaszać swój udział – poinformował organizator, Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne "Grupa Lokalna".

OZMA to najstarszy zlot wśród miłośników astronomii, w tym roku zostanie zorganizowany już po raz szesnasty. Tym razem odbędzie się Urzędowie koło Kraśnika w dniach 9-12 sierpnia b.r. Zlot ma charakter imprez zwanych w Ameryce „star party”. Udział mogą wziąć wszyscy bez ograniczeń wiekowych i niezależnie od tego czy ktoś jest zaawansowanym miłośnikiem astronomii, czy dopiero zaczął się interesować tą dziedziną.

W programie OZMA 2012 zaplanowane są wykłady, prelekcje, konkursy z nagrodami oraz obserwacje nieba. Będzie okazja uczestniczyć w wernisażu wystawy w domu rodziny potomków Jana Heweliusza oraz zobaczyć wystawę meteorytów i skamielin.

Koszt uczestnictwa w zlocie wynosi 100 zł, a dla dzieci do lat 12 – 50 zł. Osobom, które zgłoszą udział do 30 lipca organizatorzy zapewniają obiady, koszulki i inne materiały. Noclegi możliwe są we własnych namiotach lub przyczepach kempingowych.

Organizatorem zlotu jest tradycyjnie PPSAE "Grupa Lokalna", a tegorocznym gospodarzem Klub Miłośników Astronomii im. J. Heweliusza z Urzędowa oraz miłośnik astronomii Józef Baran. Przy organizacji imprezy pomagają Urząd Gminy Urzędów, GOK Urzędów oraz Zespół Szkół im. Orląt Lwowskich w Urzędowie.

Źródło: PAP

W dniu dzisiejszym z niedzieli na poniedziałek około godziny 01:00 do Ziemi zbliży się asteroida, którą odkryto w 2002 roku. Będzie się przemieszczać na tle nocnego nieba. Asteroida 2002 AM31, to fragment resztek skał naszego Układu Słonecznego.

Asteroida przeleci w bezpiecznej odległości od Ziemi 3,2 miliona kilometrów czyli około (13,7 odległość do Księżyca) o średnicy szacowanej między 1115 a 2600 metrów. Asteroida 2002 AM31 jest większa niż wiele bliskich planetoid zbliżających się do Ziemi.

Szkoda, że nie będzie bardzo jasna – bo zaledwie tylko 14-magnitudo – ale dla doświadczonych miłośników astronomii z teleskopem 10-calowym lub większym może śledzić ją na północnym niebie. Asteroida przeleci przez gwiazdozbiór Cefeusza.

Jeżeli znajdą się chętni do obserwacji tej asteroidy to pod tym adresem można uzyskać dokładne efemerydy klikając TUTAJ , a następnie kliknij "Generuj efemerydy”.

Dla tych, którzy nie dysponują odpowiednim sprzętem to SLOOH Space Camera będzie nadawać na żywo transmisję o godz. 18:30 (CDT) a według naszego czasu około 01:00 23.07.2012 r. z tego miejsca. Czazs do rozpoczęcia transmisji jest wyświetlany w górnym prawym rogu na stronie SLOOH. Z powodu stosunkowo niewielkich rozmiarów i odległości, asteroida 2002 AM31 będzie wyglądać jak "gwiazda" poruszająca się na tle gwiazd nocnego nieba.

Loty między gwiazdami, ślizganie się pod pierścieniami Saturna, dotykanie Księżyca, o wszystko umożliwią pokazy w planetarium Niebo Kopernika, które od soboty będą prezentowane w technice 3D. Pierwszą z trójwymiarowych prezentacji będzie film „Trzeci wymiar życia”.

Niemal wszyscy widzieli już prezentacje 3D w kinach i w telewizji. Mogłoby się wydawać, że ta technologia staje się standardem. Jednak trójwymiar planetaryjny różni się od tego, który oglądamy na tradycyjnych ekranach.

Ekran w planetarium ma kształt półsfery. Obraz wyświetlany jest przed widzami, nad nimi, z tyłu i obok nich. Miejsce, w którym kopuła łączy się z konstrukcją sali jest niedostrzegalne, dlatego już podczas projekcji 2D widzowie odnoszą wrażenie pełnego zanurzenia w wirtualnej rzeczywistości.

"Można sobie wyobrazić, co się dzieje, gdy oglądany świat zaczyna się do nas zbliżać ze wszystkich stron! Takimi możliwościami może pochwalić się jedynie kilkanaście planetariów na świecie” – zapewniają twórcy placówki.

Pierwszą z trójwymiarowych prezentacji będzie film „Trzeci wymiar życia”, którą po raz pierwszy planetarium pokaże w sobotę, 23 czerwca. „To coś zupełnie innego niż filmy pokazywane w planetarium. To nowa rzecz, robiona na żywo przez naszych ludzi w czasie rzeczywistym, pozwalający odwiedzić miejsca Wszechświata, w których potencjalnie może istnieć życie” – powiedziała PAP Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.

Z filmów, które do tej pory prezentowano w planetarium, w technice 3D na razie prezentowane będą dwa: „Początek ery kosmicznej” i „Dobór naturalny – Darwin i największa z jego tajemnic”. Będzie je można oglądać przez cały weekend 23 i 24 czerwca. Później projekcje 3D będą odbywały się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

By zaprezentować pokaz w technologii 3D, jego twórcy muszą wyświetlić dwa obrazy jednocześnie: osobno dla lewego oraz prawego oka. Obrazy te są na siebie nałożone, ale dzięki systemowi filtrów i specjalnym okularom, zarówno lewe jak i prawe oko widzi tylko swój obraz.

Na ekranie wyświetlanych jest jednocześnie 26 mln pikseli, czyli ponad dziesięciokrotnie więcej niż w kinie, gdzie obraz składa się z 2 mln pikseli.

Szczegółowe informacje na temat projekcji 3D i repertuaru są dostępne na stronie organizatora:  Wiecej

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Space X Falcon

starlink 1 logo

Astro kalendarz

ALMSUN logo

Prognoza pogody

MeteoBlue - prognoza pogody

Mapa burz

 Stellarium WEB

Przewodnik po niebie

ITS org

Faza Księżyca Zodiak

Wodnika
Słońce w znaku Wodnika
przebywa 6 dzień.
Lwa
Księżyc w znaku Lwa
przebywa 4 dzień.
Pełnia Księżyca
Pełnia Księżyca
Wiek Księżyca 14 dzień.
Powered by Saxum

ASTRONARIUM-TVP3

astronarium TVP3

AstroFAZA

AstroFAZA pl

OPEN PHD2 Guiding

PHD2 GUIDING

Astro Forum

Największe w Polsce forum astronomiczne

Lasco Coronagraph

Stereo 1Stereo 2

Plamy na Słońcu

SOHO

Zorza - aktualny stan

SH Slońce 29 01 2015

ISS Transit Finder

ISS TransitFinder

GoogleSatTrack

 GoogleSatTrack
Powieksz obraz

Oblicz kolizję

ImpactCalc

Planetarium

 TheSkyLive - wirtualne planetarium

Space Engine

NASA

NASA logo

PTM

PTM

AstroBin

AstroBin

AstroShop

AstroShopPl

Heavens-Above

mobile

CalSKY

CalSKY

ZWO
ZWO F
ZWO Forum