29 kwietnia w Wieruszowie odbył się wiosenny festyn zorganizowany przy współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury (WDK), Lokalnym Kępińskim Radiem i lokalną telewizją kablową SUD, Urzędem Miasta Wieruszów oraz Wieruszowskim Kołem Astronomicznym WIERAS, jako Koło Terenowe w Wieruszowie. Dla dociekliwych informujemy, że skrót WIERAS pochodzi od dwóch słów: WIERuszów i AStronomia. Cztery pierwsze litery to nazwa naszego miasta oraz dwie kolejne tworzą nazwę Wieruszowskiego Koła Astronomicznego.

Na festynie oprócz dobrej zabawy dla każdej grupy wiekowej gdy Słońce zachodziło nisko nad zachodnim horyzontem, Wieruszowskie Koło Astronomiczne rozstawiło swój sprzęt obserwacyjny. Na zaproszenie Opiekuna koła Pana Kazimierza BŁASZCZAK WKA WIERUS przybył również ze swoim sprzętem obserwacyjnym mój wieloletni kolega Mariusz NOCULAK z Miejscowości Laski koło Kępna - Województwo Wielkopolskie.

Zaprezentował on swój 12-to calowy teleskop zamocowanym na montażu Dobsoona o średnicy zwierciadła 32 cm. Również Pan Zbigniew KURPIŃSKI – mieszkaniec Wieruszowa (województwo Łódzkie) zaprezentował swój sprzęt obserwacyjny zamontowany na montażu paralaktycznym HEQ5 Po SynScan z GOTO. Był równierz najmłodszy Miłośnik Astronomii Pan Przemysław IDŹCZAK. Pokazano równierz prywatną kolekcję meteorytów, którą przedstawił mój kolega Mariusz Noculak.

W tym dniu na Wieruszowskim nieboskłonie można było zobaczyć Księżyc w pierwszej kwadrze oraz trzy jasne planety: najjaśniejszą była Wenus, potem Mars i Saturn. Najpierw sprzęt obserwacyjny był skierowany na księżyc.

Bardzo ładnie prezentowały się kratery, góry Apeniny, morze spokoju oraz wiele innych ciekawych obiektów widocznych na naszym srebrnym globie przez okular teleskopu i lunet astronomicznych. Bardzo okazale prezentowała się świecąca swoim blaskiem planeta Wenus, która obecnie jest najjaśniejszym obiektem na naszym nocnym niebie po Księżycu. Jej blask w tym dniu wynosił –4.22 magnitudo. Patrząc przez teleskop na Wenus było ją widać w fazie prawie pierwszej kwadry.

Kolejnymi obiektami jakie obserwowano była planeta Mars oraz Saturn. Pokazano również parę innych obiektów Np., gromadę kulistą w konstelacji Herkulesa. Wszystkie obserwowane obiekty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób, które udały się na wyznaczone przez organizatora miejsce przeznaczone do obserwacji nocnego nieba. Ponadto na telebimie na żywo z wykorzystaniem laptopa rzutnika i kamerki cyfrowej umieszczonej w ognisku teleskopu oraz w wykorzystaniem projekcji okularowej przez dwóch Miłośników Astronomii Pana Mariusza noculaka i Zbigniewa Kurpińskiego, rzucano na żywo wcześniej wymienione obiekty.

Zaprezentowano również wszystkim uczestnikom festynu program Stellarium ver. 0.11.2, który bardziej przybliżył lokalizację prezentowanych obiektów, oraz zagadnienia z dziedziny astronomii. Dzięki programowi Stellarium pokazano również zbliżający się tranzyt Wenus na tle tarczy Słońca a także częściowe zaćmienie księżyca, które będzie widoczne w tym roku. 

Na zakończenie pokazano również ciekawe filmy o tematyce popularnonaukowej. W tym dniu pogoda dopisała pomimo że w godzinach przedpołudniowych były bardzo silne porywy wiatru dochodzące momentami do 80 Km/h. Koło miłośników Astronomii w Wieruszowie posiada swój serwis Internetowy pod adresem:  Wiecej

Foto 1Foto 2Foto 3
Foto 4Foto 5Foto 6
Foto 7Foto 8Foto 9
Foto 10Foto 11Foto 12
Foto 13Foto 14Foto 15
Foto 16Foto 17Foto 18
Foto 19Foto 20Foto 21

Foto: Autor serwisu

Babak Tafreshi astronom, dziennikarz oraz dyrektor The World at Night (TWAN) stworzył wyjątkowy film w technice timelapse (Film pokladkowy) skierowany do obserwatorów nieba. Jak sam powiedział produkcja jest przede wszystkim hołdem dla obserwatorów z całego świata. Jeżeli lubisz wieczorową porą wyjść na zewnątrz i spojrzeć w gwiaździste niebo to ten film jest skierowany właśnie do Ciebie.

Film został wydany z okazji Światowego Miesiąca Astronomii.

Film nie przez przypadek ujrzał światło dziennie właśnie w kwietniu. W tym roku to właśnie ten miesiąc oficjalnie uznano Światowym Miesiącem Astronomii. Babak Tafreshi wykorzystał swoje materiał do stworzenia filmu z lat 2007-2011 które zostały wykonane w różnych miejscach na całym świecie - m.in. w Iranie, La Palma (Wyspy Kanaryjskie), Austrii, Niemczech i Nepalu.

 

Model Canon EOS 60Da został skonstruowany na bazie modelu EOS 60D, jest też następcą 20Da. O modyfikacjach wprowadzonych w tym specyficznym modelu możecie poczytać w dalszej części newsa.

Canon EOS 60Da ma rejestrować bogate odcienie czerwieni. Jak podaje producent, takimi właśnie cechują się mgławice emisyjne. Kolejną modyfikację zastosowano na filtrze dolnoprzepustowym, co sprawia, że jest bardziej czuły na fale świetlne o długości H-alfa. Dzięki filtrowi podczerwieni EOS 60Da jest w stanie ograniczyć ilość światła H-alfa, dzięki czemu tłumi sygnały czerwieni w celu niwelowania niechcianych, barwnych artefaktów na końcowym obrazie.

Należy pamiętać, iż EOS 60Da w bardzo dużej mierze bazuje na 60D - przesiadając się z jednego na drugi nabywamy narzędzie do fotografowania nocnego nieba. Jest to więc produkt ukierunkowany, a jego nabywca powinien dokładnie wiedzieć, w jakim celu wysupłał z portfela swoje pieniądze. Obok korpusu, w pudełku znajdziemy adapter RA-E3, umożliwiający podłączenie wężyka spustowego z kontrolą ekspozycji. Do adaptera możemy również podpiąć zewnętrzne zasilanie, co przyda się szczególnie podczas ciągłego fotografowania przez długie ekspozycje czasu. Orjentacyjna cena to 1,499 $.

Źródło: Canon

starlink 1 logo

Prognoza pogody

MeteoBlue - prognoza pogody

Mapa burz

 Stellarium WEB

Przewodnik po niebie

ITS org

Faza Księżyca Zodiak

Strzelca
Słońce w znaku Strzelca
przebywa 6 dzień.
Byka
Księżyc w znaku Byka
przebywa 15 dzień.
Bliżej pełni
Bliżej pełni
Wiek Księżyca 12 dzień.
Powered by Saxum

ASTRONARIUM-TVP3

astronarium TVP3

AstroFAZA

AstroFAZA pl

OPEN PHD2 Guiding

PHD2 GUIDING

Astro Forum

Największe w Polsce forum astronomiczne

Lasco Coronagraph

Stereo 1Stereo 2

Plamy na Słońcu

SOHO

Zorza - aktualny stan

SH Slońce 29 01 2015

ISS Transit Finder

ISS TransitFinder

GoogleSatTrack

 GoogleSatTrack
Powieksz obraz

Oblicz kolizję

ImpactCalc

Planetarium

 TheSkyLive - wirtualne planetarium

Space Engine

NASA

NASA logo

PTM

PTM

AstroBin

AstroBin

AstroShop

AstroShopPl

Heavens-Above

mobile

CalSKY

CalSKY

ZWO
ZWO F
ZWO Forum