Historyczny lot załogowy SpaceX w drodze do ISS, widoczny na niebie z Polski w chwilę po starcie z Florydy! Już za niecałe dwa tygodnie czeka nas absolutnie wyjątkowa obserwacja. Mieszkańcy Polski będą mogli dostrzec na niebie kapsułę Dragon amerykańskiej firmy SpaceX w swoim pierwszym, historycznym locie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wraz z astronautami na pokładzie. To będzie pierwszy załogowy lot na orbitę okołoziemską wykonany przez prywatny statek kosmiczny!
Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon w misji DM-2 planowany jest na 27 maja (środa) o 20:20. i 3:20 czasu Polskiego. Korzystne ustawienie orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pozwoli nam na obserwacje jej przelotu nad Polską ok. 22:25, a kilkanaście minut później będziemy mogli dostrzec podążającą za nią kapsułę załogową Dragon.

Widok rakiety kosmicznej krótko po starcie z Florydy w USA jest na Polskim niebie dużą rzadkością, wymaga zgrania się wielu zmiennych czynników! Niezwykłym zbiegiem okoliczności obserwowaliśmy jednak już raz w tym roku lot rakiety Falcon 9 w kilkanaście minut po starcie. Wtedy wynosiła ona na orbitę kolejna partię satelitów Starlink.

Tym razem "ładunek" Falcona będzie dużo cenniejszy! Warto więc zapolować na ten niezwykły widok zwłaszcza, że warunki tym razem będą dużo lepsze niż podczas ostatniego takiego lotu.

Kapsuła załogowa Dragon na naszym niebie pojawi się ok. 22:15-22:50 (szczegółowe godziny podamy bliżej daty startu). Wyleci zza zachodniego horyzontu, przeleci poniżej konstelacji Lwa, przetnie gwiazdozbiór Panny i w okolicach Wagi wleci w cień ziemi znikając nam z pola widzenia. W kulminacyjnym momencie lotu powinna wzlecieć na wysokość aż 25 stopni nad horyzontem, co pozwoli dostrzec ją nad pobliskimi domami czy oddalonymi drzewami. Cały przelot potrwa ok. 3-4 minut.

W momencie naszych obserwacji kapsuła będzie krótko po separacji z drugim członek rakiety Falcon 9, a astronauci prawdopodobnie wciąż będą mieli zapięte pasy bezpieczeństwa. Przed nimi będzie trwająca ok. 20 godzin podróż do ISS.

Źrodlo: Internrt

starlink 1 logo

Prognoza pogody

MeteoBlue - prognoza pogody

Mapa burz

 Stellarium WEB

Przewodnik po niebie

ITS org

Faza Księżyca Zodiak

Raka
Słońce w znaku Raka
przebywa 17 dzień.
Ryb
Księżyc w znaku Ryb
przebywa 21 dzień.
Bliżej ostatniej kwadry
Bliżej ostatniej kwadry
Wiek Księżyca 19 dzień.
Powered by Saxum

ASTRONARIUM-TVP3

astronarium TVP3

AstroFAZA

AstroFAZA pl

OPEN PHD2 Guiding

PHD2 GUIDING

Astro Forum

Największe w Polsce forum astronomiczne

Lasco Coronagraph

Stereo 1Stereo 2

Plamy na Słońcu

SOHO

Zorza - aktualny stan

SH Slońce 29 01 2015

ISS Transit Finder

ISS TransitFinder

GoogleSatTrack

 GoogleSatTrack
Powieksz obraz

Oblicz kolizję

ImpactCalc

Planetarium

 TheSkyLive - wirtualne planetarium

Space Engine

NASA

NASA logo

PTM

PTM

AstroBin

AstroBin

AstroShop

AstroShopPl

Heavens-Above

mobile

CalSKY

CalSKY

ZWO
ZWO F
ZWO Forum