AS

W noce od 24 do 26 stycznia wypatruj na niebie jasnego, przybywającego księżyca. Pozostanie wewnątrz sześciokąta zimowego - jednego z najsłynniejszych asteryzmów na półkuli północnej. W dzisiejszym artykule powiemy więcej o sześciokącie zimowym i jak go znaleźć na skydome. Ujawnimy również różnicę między konstelacją a asteryzmem.

Co to jest Winter Hexagon (Winter Circle)?

Zimowy sześciokąt lub zimowy krąg to asteryzm - dobrze znana grupa gwiazd - widoczna na niebie półkuli północnej. Ten asteryzm jest najlepiej widoczny na półkuli północnej zimą, a jego kształt przypomina zarówno okrąg, jak i sześciokąt, chociaż sześciokąt jest dokładniejszy. Dlatego tak się nazywa.

Asteryzm składa się z siedmiu świecących gwiazd z sześciu różnych konstelacji. Oto one:

  • Rigel w Orionie;
  • Aldebaran w Taurus;
  • Capella w Auriga;
  • Procyon in Canis Minor;
  • Kastor i Pollux w Gemini;
  • Syriusz w Canis Major.

Jeszcze jedną gwiazdą leżącą w środku asteryzmu jest Betelgeuse w Orionie. Asteryzm obejmuje rozległy obszar - około jednej trzeciej skydomu od najbardziej wysuniętej na południe gwiazdy Sześciokąta, Syriusza, do najbardziej wysuniętej na północ gwiazdy, Capelli.

Zimowy krąg znajduje się głównie na sferze niebieskiej półkuli północnej, zdobi niebo od grudnia do marca, najlepiej widoczny około północy. Na półkuli południowej można go zobaczyć wieczorem na przełomie lutego i marca; asteryzm osiąga swój najwyższy punkt na niebie około godziny 23:00. czas lokalny. Na południowych szerokościach geograficznych może wyglądać jak sześciokąt letni i może być przedłużony jasną gwiazdą Canopus na południu.

Księżyc wewnątrz sześciokąta zimowego

Rosnący księżyc w kształcie kuli znajdzie się w gwiazdach sześciokąta zimowego 24, 25, 26 stycznia. Chociaż nasz naturalny satelita będzie oświetlony w ponad 80%, wszystkie gwiazdy w kręgu zimowym mają jasność pierwszego stopnia, więc nadal powinieneś być w stanie widzieć je pomimo blasku księżyca.

W styczniu Księżyc po raz pierwszy, ale nie ostatni raz w tym roku przekroczy świecący Zimowy Krąg. Następne najbliższe przeloty będą miały miejsce w lutym i marcu, a pod koniec 2021 roku nasz naturalny satelita wróci do asteryzmu. Ze względu na ruch Księżyca i gwiazd, Księżyc spotka się z sześciokątem każdego miesiąca nieco wcześniej.

Jak znaleźć gwiazdy Zimowego Kręgu?

Skonsultuj się z przewodnikiem po gwiazdach Star Walk 2, aby znaleźć świecący wzór gwiazd. Aby ułatwić wyszukiwanie, zmień wygląd konstelacji. Przejdź do ustawień aplikacji: w sekcji „Konstelacje” wybierz lewą - w ten sposób alternatywne obrazy konstelacji nie będą przeszkadzać w eksploracji. Możesz także zmniejszyć jasność wizualną w ustawieniach. Dzięki temu na ekranie pojawią się tylko najjaśniejsze gwiazdy, a obraz nieba w aplikacji będzie bardziej przypominał niebo nad tobą.

Gdzie jest zimowy trójkąt?

W dniach 24-26 stycznia, jeśli spojrzysz na prawy dolny róg Księżyca, zobaczysz jeszcze jeden ciekawy wzór gwiazdy - Zimowy Trójkąt. Trójkąt Zimowy to mniejszy asteryzm wewnątrz Sześciokąta Zimowego. Tworzą ją trzy wybitne gwiazdy:

  • Syriusz w Canis Major;
  • Procyon in Canis Minor;
  • Betelgeuse w Orionie (centrum Sześciokąta).

Jaka jest różnica między konstelacją a asteryzmem?

Konstelacje i asteryzmy to wzory gwiazd. Według listy sporządzonej przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w 1928 roku istnieje 88 oficjalnych konstelacji. Dawne konstelacje i wszelkie inne grupy gwiazd są uważane za asteryzmy. Większość konstelacji jest bardzo stara. Są projekcją tego, jak nasi przodkowie postrzegali grupy gwiazd - jako mityczne stworzenia, bestie, wojowników. Z drugiej strony asteryzmy są stosunkowo nowe. Mogą zawierać gwiazdy z różnych konstelacji, takich jak Zimowy Krąg, lub być częścią jednej konstelacji. Najbardziej znanym asteryzmem jest Wielki Wóz, który leży w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

Wzory, które widzisz na niebie, zależą głównie od twojej wyobraźni. Ułatwiamy tylko znalezienie gwiazd, z których składają się te wzory. Udostępnij nam w mediach społecznościowych, jeśli udało Ci się znaleźć świetliste gwiazdy Zimowego Kręgu.

Życzę czystego nieba i szczęśliwego oglądania gwiazd!

Źródło: Vito Technology

Space X Falcon

starlink 1 logo

Astro kalendarz

ALMSUN logo

Sequator

Sequator

Prognoza pogody

MeteoBlue - prognoza pogody

Mapa burz

 Stellarium WEB

Przewodnik po niebie

ITS org

Faza Księżyca Zodiak

Ryb
Słońce w znaku Ryb
przebywa 14 dzień.
Koziorożca
Księżyc w znaku Koziorożca
przebywa 18 dzień.
Bliżej nowiu
Bliżej nowiu
Wiek Księżyca 24 dzień.
Powered by Saxum

ASTRONARIUM-TVP3

astronarium TVP3

AstroFAZA

AstroFAZA pl

OPEN PHD2 Guiding

PHD2 GUIDING

Astro Forum

Największe w Polsce forum astronomiczne

Lasco Coronagraph

Stereo 1Stereo 2

Plamy na Słońcu

SOHO

Zorza - aktualny stan

SH Slońce 29 01 2015

ISS Transit Finder

ISS TransitFinder

GoogleSatTrack

 GoogleSatTrack
Powieksz obraz

Oblicz kolizję

ImpactCalc

Planetarium

 TheSkyLive - wirtualne planetarium

Space Engine

NASA

NASA logo

PTM

PTM

AstroBin

AstroBin

AstroShop

AstroShopPl

Heavens-Above

mobile

CalSKY

CalSKY

ZWO
ZWO F
ZWO Forum