MARS

Prawdopodobnie rok 2021 będzie rokiem nowych odkryć w historii eksploracji Marsa. Trzy statki kosmiczne - nadzieja ZEA, chiński Tianwen-1 i wytrwałość NASA - są w drodze na Marsa. Wszystkie z nich mają dotrzeć na planetę w tym miesiącu. W dzisiejszym artykule powiemy więcej o aktualnych misjach na Marsa, ich cechach i celach.

Możesz dowiedzieć się, dlaczego badamy Marsa, i dowiedzieć się więcej o historii misji na Marsa w tym artykule.

Misja Emirates na Marsie „Hope Probe”
Pierwsza międzyplanetarna misja Zjednoczonych Emiratów Arabskich, bezzałogowa sonda znana jako „Hope”, została pomyślnie wystrzelona 19 lipca 2020 r. Z Centrum Kosmicznego Tanegashima w Japonii podczas okna startowego wypraw na Marsa. Takie okna uruchamiania występują mniej więcej co 26 miesięcy. Pozwalają na krótsze i bardziej efektywne podróże na Marsa, ponieważ w tych okresach Czerwona Planeta i Ziemia leżą po tej samej stronie Słońca i są bliżej siebie niż zwykle. China National Space Administration (CNSA) i NASA również skorzystały z okna wystrzelenia Marsa w lipcu 2020 r.

Według Agencji Kosmicznej ZEA misja Emirates Mars Mission „Hope Probe” ma być pierwszą, która zapewni pełny obraz marsjańskiej atmosfery. Celem naukowym misji Hope jest zbadanie dynamiki klimatu i globalnej mapy pogody, struktury i zmienności wodoru i tlenu w atmosferze Marsa oraz wpływu zmian pogody na ucieczkę tych gazów w kosmos.

Sonda nadziei będzie pierwszą z trzech misji, które dotrą na Marsa w tym miesiącu. Sonda zautomatyzowana wejdzie na orbitę wokół Marsa 9 lutego około godziny 10:30 czasu wschodniego (15:30 czasu polskiego). Około 75 dni po wstawieniu orbity rozpocznie się faza naukowa misji ZEA na Marsa. Hope będzie krążyć wokół Czerwonej Planety i zbierać dane przez co najmniej pełny rok marsjański - odpowiednik 687 dni na Ziemi.

Tianwen-1, chińska misja łazika marsjańskiego i orbitera
Tianwen-1 to pierwsza chińska misja na Marsa. Został wystrzelony 23 lipca 2020 r. Z Wenchang Satellite Launch Center na wyspie Hainan w Chinach. Nazwa „Tianwen-1” została zaczerpnięta z wiersza Qu Yuana, jednego z największych starożytnych chińskich poetów i oznacza „pytania do nieba” lub „kwestionowanie niebios”. Misja składa się z orbitera i łazika.

Głównym celem chińskiej misji na Marsa jest zbadanie planety za pomocą orbitera i wysłanie łazika w określone miejsca w celu przeprowadzenia szczegółowych badań. Tianwen-1 będzie szukał dowodów na przeszłe i obecne życie na Marsie, sporządzi mapę powierzchni Marsa, zbada atmosferę, glebę i rozkład lodu na Czerwonej Planecie.

Sonda Tianwen-1 ma wejść na orbitę Marsa 10 lutego. Ale wyląduje dopiero w maju: przez kilka miesięcy orbiter będzie dokładnie badał potencjalne miejsca lądowania w Utopia Planitia, największym znanym marsjańskim basenie uderzeniowym. Jak długo potrwa ta misja na Marsa? Cóż, planowana żywotność łazika to około 92 dni ziemskie (lub 90 dni marsjańskich - zoli). Misja ma zostać zakończona pod koniec sierpnia.

Łazik wytrwałości
NASA Mars 2020 była trzecią misją na Marsa, która miała wystartować w lipcu ubiegłego roku - najnowszy łazik marsjański Perseverance wystartował 30 lipca 2020 roku ze stacji sił powietrznych Cape Canaveral na Florydzie. Łazikowi towarzyszy helikopter Ingenuity, który będzie szukał lokalizacji do zbadania i zaplanowania najlepszej trasy przejazdu dla Wytrwałości.

Według NASA łazik będzie szukał śladów dawnego i obecnego życia drobnoustrojów, badał procesy geologiczne i warunki klimatyczne na Czerwonej Planecie. Ponadto przetestuje technologie wykorzystania zasobów naturalnych Marsa do podtrzymywania życia. Wytrwałość niesie ze sobą najnowocześniejsze instrumenty naukowe i system zasilania radioizotopów, które pomogą osiągnąć cele naukowe. Ponadto jest wyposażony w mikrofony! Ludzkość prawdopodobnie wkrótce po raz pierwszy usłyszy dźwięki powierzchni Marsa.

Wytrwałość ma wylądować na Marsie 18 lutego. Naukowcy wysłali łazik do regionu krateru Jezero, który jest uważany za deltę starożytnej rzeki. Wytrwałość spędzi co najmniej jeden rok na Marsie na powierzchni planety.

To był nasz przegląd trzech śmiałych misji na Marsa. Mamy nadzieję, że rok 2021 przyniesie nam wiele nowych odkryć i będziemy mieli przyjemność się nimi z Państwem podzielić. Śledź nas w mediach społecznościowych, aby nigdy nie przegapić godnych uwagi wydarzeń związanych z kosmosem!

Źródło: Vito Technology

Space X Falcon

starlink 1 logo

Astro kalendarz

ALMSUN logo

Sequator

Sequator

Prognoza pogody

MeteoBlue - prognoza pogody

Mapa burz

 Stellarium WEB

Przewodnik po niebie

ITS org

Faza Księżyca Zodiak

Ryb
Słońce w znaku Ryb
przebywa 14 dzień.
Koziorożca
Księżyc w znaku Koziorożca
przebywa 18 dzień.
Bliżej nowiu
Bliżej nowiu
Wiek Księżyca 24 dzień.
Powered by Saxum

ASTRONARIUM-TVP3

astronarium TVP3

AstroFAZA

AstroFAZA pl

OPEN PHD2 Guiding

PHD2 GUIDING

Astro Forum

Największe w Polsce forum astronomiczne

Lasco Coronagraph

Stereo 1Stereo 2

Plamy na Słońcu

SOHO

Zorza - aktualny stan

SH Slońce 29 01 2015

ISS Transit Finder

ISS TransitFinder

GoogleSatTrack

 GoogleSatTrack
Powieksz obraz

Oblicz kolizję

ImpactCalc

Planetarium

 TheSkyLive - wirtualne planetarium

Space Engine

NASA

NASA logo

PTM

PTM

AstroBin

AstroBin

AstroShop

AstroShopPl

Heavens-Above

mobile

CalSKY

CalSKY

ZWO
ZWO F
ZWO Forum