Miejsce

W astrofotografii poza posiadanym sprzętem bardzo ważny jest wybór miejsca z którego można fotografować obiekty widoczne na niebie. W przypadku fotografowania Księżyca, planet oraz koniunkcji nie jest konieczne idealnie ciemne tło nieba, zdjęcia można wykonywać praktycznie z dowolnego miejsca. Natomiast do fotografowania gwiazd, obiektów mgławicowych, komet, oraz innych słabych obiektów konieczny jest wybór stanowiska obserwacyjnego z dala od świateł miejskich oraz miejsc zalegania nocnych mgieł. Zdjęcia większości słabych obiektów wykonywać można tylko w bezksiężycowe noce na ciemnym tle nieba. Korzystne jest także, aby horyzont był w jak najmniejszym stopniu przesłonięty przez przeszkody terenowe.

Ostrość

W przypadku obiektywów fotograficznych należy przesunąć pierścień ustawienia ostrości na położenie "nieskończoność" oznaczone symbolem nieskończoności - obróconej ósemki. W przypadku wykorzystania teleskopu jako obiektywu fotograficznego lub zastosowania innej techniki fotografowania (projekcja okularowa, itp.) najlepiej ustawić ostrość na jasnym obiekcie, takim jak na przykład Księżyc, planeta czy jasna gwiazda.

Przysłona

Przy fotografowaniu słabych obiektów (gwiazdy, obiekty mgławicowe) należy maksymalnie otworzyć przysłonę ustawiając pierścień na najmniejszą liczbę. W celu zmniejszenia niektórych wad optycznych obiektywu stosuje się czasem przysłanianie obiektywów poprzez niewielkie przymknięcie przysłony. W obiektywach zwierciadlanych nie ma takiej możliwości zmiany przysłony.

Migawka

Aby uniknąć wstrząsów powstających przy otwieraniu migawki należy zakryć obiektyw przykrywką, otworzyć migawkę, odczekać kilka sekund i dopiero wtedy zdjąć przykrywkę z obiektywu. Podobnie przy kończeniu ekspozycji, najlepiej zasłonić obiektyw przykrywką (a nawet ręką) a następnie zamknąć migawkę. Takie postępowanie pozwoli uniknąć rozmazania obrazu spowodowanego ruchem migawki i lusterka w aparacie fotograficznym.