Cosmos Celestron Navigator to nowe planetarium od znanej firmy Celestron, Program jest dostępny dla systemów iPhone, iPada oraz Androida. Program umożliwia sterowanie refraktorem za pomocą nadajnika i odbiornika Wi-Fi.

Firma Celestron właśnie wypuściła na rynek swój pierwszy nowatorski model Refraktora z montażem GO-TO o nazwie - „COSMOS 90GT WiFi Telescop”. Jego konstrukcja umożliwia sterowanie refraktorem wyposażonym w montaż GOTO. Zobacz film jak to działa.

Program Cosmos Celestron Navigator po uruchomieniu jest łudząco podobny do znanego innego programu o nazwie SkySafari Pro za który musimy zapłacić około 128 zł. Wiecej. Proponuję porównać te dwa programy - SkyPortal Wiecej i Cosmos Celestron Navigator  Wiecej. Obydwie aplikacje można pobrać z serwisu Google Play za darmo. Więcej dodatkowych informacji o Cosmos Celestron Navigator można pozyskać z tego miejsca  Wiecej.

 

 

SkyPortal to rozbudowane planetarium, które możemy pobrać z serwisu Google Play za darmo. Po zainstalowaniu program zawiera w swojej bazie: 120,000 gwiazd, ponad 200 gromad kulistych, mgławic, galaktyk, i dziesiątki asteroid, komet i satelitów również ISS. Nawigator zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby podziwiać nocne niebo w ekscytujący nowy sposób. Program został dostosowany do współpracy z kompatybilnym teleskopem firmy Celestron, którym możemy sterować korzystając z bezprzewodowej sieć WiFi. Ale może działać z innymi montażami paralaktycznymi.

Dzięki tej aplikacji korzystając z bezprzewodowego pilota, możemy automatycznie skierować teleskop na dowolie wybrany przez nas obiekt korzystająć z cyfrowej mapy nieba i wyświetlić wszystkie informacje o nim.

Program SkyPortal z pewnością ułatwi nam poruszanie się po nocnym nieboskłonie i pomoże w zaplanowaniu nocnych sesji obserwacyjnych. Możemy przewidzieć ciekawe zjawiska astronomiczne nawet na sto lat do przodu lub cofnąć się do czasu obecnego i przeszłego.

SkyPortal umożliwi nam odsłuchanie czterech godzin narracji audio w języku angielskim, aby przybliżyć nam podstawowe informacje w trakcie prowadzonych obserwacji. Symulację nocnego nieba można przeprowadzić z dowolnego miejsca na Ziemi. Program do instalacji wymaga 148 Mb.

Podobna darmowa aplikacja tej firmy to Cosmos Celestron Navigator. Program można pobrać za darmo z serwisu Google Play. Więcej dodatkowych informacji na temat SkyPortal można pozyskać z tego miejsca Wiecej.

SPortal 1SPortal 2

Źródło: Google Play

DSO Planner Pro Astronomy jest narzędziem do planowania astronomicznych obserwacji. Program został stworzony przez doświadczonych obserwatorów amatorów z pasją do obserwacji wizualnych.

Zawiera różne bazy danych obiektów głębokiego nieba i zapewnia możliwość tworzenia własnych baz obiektów. DSO Planner oferuje największy katalog obiektów wśród wszystkich aplikacji astronomicznych napisanych dla systemu Android (USNO UCAC4, 113 mln gwiazd).

Aplikacja wyróżnia się spośród innych dzięki tworzeniu planów obserwacji w locie. Program wspiera montaż GoTo oraz tryb nocny (czerwony).

Przed rozpoczęciem instalacji musisz się upewnć, że masz co najmniej 1.9 GB wolnego miejsca na karcie SD żeby pobrać bazę danych dla aplikacji!. (Uwaga: ze względu na Google Play dane nie mogą być przeniesione do zewnętrznej karty SD - musisz mieć 1,9 GB wolnego miejsca na karcie wewnętrznej SD !).

Cechy programu

 • Katalogi gwiazd. USNO UCAC4 (pełna baza - zasięg do 16 m, 113 mln gwiazd), Tycho-2 (2,5 gwiazd), Yale - jasny katalog gwiazd (10 000 gwiazd)
 • Katalogi - Deep Sky . NgcIc (12 000 obiektów, w tym Messier, Caldwell i Hershell 400 obiektów), UGC (13 000 obiektów), Lyndsem – jasne i ciemne mgławice obiektów (3 000), ciemnej mgławicy Barnard (350 obiektów), PGC (750 000 galaktyk)
 • Katalog Double Star . Katalog Waszyngton Double Star (120 000 gwiazd)
 • Wsparcie dla Komet . Elementy orbitalne z około 700 do obserwacji komet – baza może być automatycznie aktualizowana przez Internet
 • Wsparcie dla Minor Planet. Baza danych z 10 000 najjaśniejszych planetoid
 • Niestandardowe katalogi . Nieograniczone możliwości, aby stworzyć w pełni przeszukiwania własne katalogi
 • wsparcie dla obiektów DSS. Pobierz obrazy nieba DSS w trybie offline i nałożyć go na mapę gwiazd
 • zdjęcia Offline . Zintegrowany zestaw obrazów z większości NGCLC, możliwość dodania własnych zdjęć podczas tworzenia własnych katalogów
 • kontury Nebula . Kontury słynnych mgławic
 • kontury obiektów . Elipsa w rzeczywistym wymiarze i orientacji
 • Tryb nocny . Pełni czerwony ekran z czerwonym menu
 • Wsparcie dla montażu Dobsona. Twój poziom montażu Dobsona. Program automatycznie przeliczy liczbę Az / wys. Dla łatwiejszej lokalizacji obiektu
 • Wsparcie dla GoTo kontrolerów Meade i Celestron z Bluetooth Dongle
 • Narzędzia do planowania . Filtr obiektów zawartych w bazach danych według lokalizacji obserwatora, sprzętu astronomicznego, Funkcje obserwowanych i obiektów (typ, wymiary, wielkość, minimalne wysokości, widoczności i inne własne niestandardowe katalogi). Można utworzyć do 4 list obserwacyjnych.
 • Uwagi tekstowe przy obserwacjach lub audio notatki
 • Wsparcie dla lokalizacji obserwatora z wykorzystaniem systemu GPS, lub ręczne ustawianie współrzędnych obserwatora.
 • kalkulator Zmierzchu.
 • 2 motywy wizualne do wyboru (jasny i ciemny)
 • możliwość exportu / importu (baz danych, lista obserwacji, notateki).

Są dostępne cztery wersje tego programu – Free, Basic, Plus i Pro. Te dwie ostatnie wersje nie wymagają dostępu do Internetu, ponieważ zostały zainstalowane na urządzeniu. Dzięki temu możemy prowadzić obserwacje w dowolnym miejscu na otwartej przestrzeni. A aktualizacji możemy dokonać w domu, gdzie mamy dostęp do Internetu. 

Wszystkie programy są dostępne w serwisie Google Play z teg miejsca  Wiecej

Telescope Calc to przydatny kalkulator dla każdego, który szybko i bezproblemowo policzy parametry dowolnej kombinacji optycznej teleskop-okular. Program przyda się np. osobie chcącej zakupić teleskop lub refraktor. Nie pogardzą nim również miłośnicy astronomii. Wystarczy podaj średnicę i ogniskową teleskopu oraz pole widzenia i ogniskową okularu, teleskopu.

Wszystkie wyniki danej konfiguracji optycznej można zapisać indywidualnie. Kalkulator Może dobrać okular dla minimalnego, szerokiego, optymalnego oraz i maksymalnego powiększenia. Możesz również podać średnicę swojej źrenicy, co będzie brana pod uwagę przy niektórych obliczeniach. Program automatycznie rozpoznaje język. Aplikacja jest darmowa, można ją pobrać w Google Play tutaj Wiecej .

Stellarium - tą aplikację zna chyba każdy Miłosnik Astronomii. Jest ona również dostępna na platformę systemu operacyjnego Android. W nowej wersji datowanej na 28 grudnia 2014 dla systemu Android, autor dokonał pewnych modyfikacji i poprawek. Program działa bardzo płynnie i wydajnie lecz nie zawiera jeszcze wszystkich funkci w stosunku do wersji dla systemu Windows.

Bardzo ładnie prezentuje się na smartfonach z ekranem o przekątnej 5 cali a jeszcze lepiej na tabletach o jeszcze większych przekątnych. Bardzo płynne działające Stellarium uzyskamy jak na pokładzie naszego smarftona lub tableta będzie dwu lub cztero rdzeniowy procesor i karta graficzna z obsługą grafiki 3D.

Dzięki tej aplikacji uzyskasz pełne informacje o każdym obiekcie widocznym na ekranie, pozycje planet, galaktyk, obiektach z katalogu Messiera, pozycje Słońca, Księżyca i wiele innych informacji. Program jest systematyczne rozwiajny o nowe funkcje. 

Stellarium jest dostępny na Google Play z tego miejsca Wiecej i kosztuje niecałe 8,41pln.