Zespół  z NASA pracujje nad misją helikoptera Ingenuity. Wybrano już miejsce, w którym odbędzie się start! Na 23 marca o godz. 18:30 NASA zaplanowała specjalną konferencję on-line, na której przedstawione zostaną szczegóły pierwszego testu. Lot odbędzie się nie wcześniej niż w pierwszym tygodniu kwietnia.

Foto 1

Źródło: NASA

Jeżeli chcesz zwiedzać krater Jezero na planecie MARS wystarczy kliknąć na ten adres  Wiecej https://maps.planet.fu-berlin.de/jezero/ .Życzę miłego oglądania.

Mapa1 MARS Lądowanie1Mapa1 MARS Lądowanie2

Mapa1 MARS Lądowanie3Mapa1 MARS Lądowanie4

Źródło: Internet

Image credits:
HRSC: ESA/DLR/FU-BERLIN, CC BY-SA 3.0 IGO
CTX: NASA/JPL-Caltech/MSSS
HiRISE: NASA/JPL/University of Arizona
Audio:
NASA/JPL-Caltech/CNES/Cornell

Software:
MapServer
OpenLayers
ol-layerswitcher
sidebar-v2
a-frame
parcel
GDAL ISIS

Chmura saharyjskiego pyłu dociera powoli do Polski. W nocy będzie kierowała się na wschód, obejmując m.in. Mazowsze. Dla nas oznacza to bardziej krwisty wschód i zachód słońca w dniu jutrzejszym, ale także ( najprawdopodobniej) pogorszenie jakości powietrza.

Jeśli ktoś planuje skorzystać z pięknej pogody i umyć auto to chyba lepiej się z tym nieco wstrzymać. Chmura pyłu związana jest z burzami piaskowymi występującymi nad Saharą, nazywanymi w tamtym regionie Kalima. Do nas dociera dzięki sprzyjającej cyrkulacji, obecnie napływa do nas powietrze z południowego zachodu kontynentu.

Sahara
Sahara 1

Źródło: IMGW

Aalien Mars

Waszyngton : Naukowcy stworzyli laboratorium wielkości tostera dla łazika marsjańskiego, który będzie wiercić pod powierzchnią czerwonej planety i szukać śladów dawnego lub obecnego życia. Maleńkie laboratorium chemiczne zwane Mars Organic Molecule Analyzer (MOMA) jest kluczowym instrumentem w ExoMars Rover, wspólnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej i rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, ze znaczącym wkładem NASA w MOMA.

Zostanie wystrzelony w kierunku Marsa w lipcu 2020 r. „Głębokie wiertło łazika ExoMars o głębokości dwóch metrów dostarczy MOMA unikalnych próbek, które mogą zawierać złożone związki organiczne zachowane z czasów starożytnych, kiedy życie mogło zacząć się na Marsie” - powiedział Will Brinckerhoff, naukowiec projektu w Goddard Space Flight Center w USA.

Chociaż powierzchnia Marsa jest dziś niegościnna dla znanych form życia, istnieją dowody na to, że w odległej przeszłości marsjański klimat dopuszczał obecność na powierzchni wody w stanie ciekłym - niezbędnego składnika życia. Dowody te obejmują cechy przypominające suche koryta rzek i złoża mineralne, które tworzą się tylko w obecności wody w stanie ciekłym.

NASA wysłała łaziki na Marsa, które znalazły dodatkowe oznaki dawnych nadających się do zamieszkania środowisk, takich jak łaziki Opportunity i Curiosity badające obecnie teren Marsa. Instrument MOMA będzie zdolny do wykrywania wielu różnych cząsteczek organicznych. Związki organiczne są powszechnie kojarzone z życiem, chociaż mogą być również tworzone przez procesy niebiologiczne.

Cząsteczki organiczne zawierają węgiel i wodór oraz mogą zawierać tlen, azot i inne pierwiastki. Aby znaleźć te cząsteczki na Marsie, zespół MOMA musiał wziąć instrumenty, które normalnie zajmowałyby kilka stołów warsztatowych w laboratorium chemicznym, i zmniejszyć je do rozmiarów mniej więcej tostera, aby można je było zainstalować na łaziku.

Łaziki marsjańskie stają przed kolejnym wyzwaniem, szukając dowodów życia: skażeniem. Ziemia jest nasycona życiem, a naukowcy muszą bardzo uważać, aby wykrywany przez nich materiał organiczny nie został po prostu przeniesiony z Ziemi za pomocą instrumentu.

Aby to zapewnić, zespół MOMA dołożył wszelkich starań, aby upewnić się, że instrument jest jak najbardziej wolny od cząsteczek ziemskich, które są oznakami życia. Łazik ExoMars będzie pierwszym, który eksploruje głęboko pod powierzchnią za pomocą wiertła zdolnego do pobierania próbek z głębokości nawet dwóch metrów. Jest to ważne, ponieważ cienka atmosfera Marsa i nierówne pole magnetyczne zapewniają niewystarczającą ochronę przed promieniowaniem kosmicznym, które może stopniowo niszczyć cząsteczki organiczne pozostawione na powierzchni.

Jednak osad marsjański jest skuteczną osłoną, a zespół spodziewa się znaleźć większe ilości cząsteczek organicznych w próbkach spod powierzchni. MOMA niedawno zakończyła wstępne przeglądy zarówno ESA, jak i NASA, które utorowały drogę do dostarczenia instrumentu lotniczego na misję.

16 maja spektrometr mas MOMA został dostarczony do Thales Alenia Space we Włoszech, gdzie zostanie zintegrowany z szufladą laboratorium analitycznego łazika podczas nadchodzących działań na poziomie misji tego lata. Po kolejnych działaniach integracyjnych łazika wyższego poziomu i statku kosmicznego w 2019 r., Łazik ExoMars ma wystartować na Marsa w lipcu 2020 r. Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Żródło: Internet https://www.freepressjournal.in/

Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos opublikowała w tę niedzielę nowe zdjęcie powierzchni czerwonej planety. Zdjęcie wykonane 19 października przedstawia obszar 5 na 10 kilometrów, kilkaset kilometrów na północ od równiny Hellas, na południowej półkuli Marsa. 

Można w nim zobaczyć obrzeże krateru o średnicy 12 kilometrów, z szeroką gamą kolorów.  Różnorodność odcieni wskazuje na obecność różnych minerałów.  W szczególności plamy światła sugerują pojawienie się starożytnych warstw geologicznych uformowanych, gdy planeta została pokryta wodą. 

„Co więcej, również tutaj są dobrze widoczne osady piasku nawiewanego przez wiatr, tworząc„ zmarszczki ”na dnie krateru. Charakterystyczny czerwonawo-brązowy odcień wskazuje na obecność tlenków żelaza” - wyjaśnia agencja w oświadczeniu.  został zabrany przez Trace Gas Orbiter, należący do wspólnej rosyjsko-europejskiej misji Exomars-2016. 

Wcześniej w tym tygodniu doniesiono, że ta sama sonda jako pierwsza wykryła kwas solny w marsjańskiej atmosferze, dostarczając ważnych wskazówek dotyczących ewolucji klimatu planety.

pobrane0001 o

Źródło: Internet

Space X Falcon

starlink 1 logo

Astro kalendarz

ALMSUN logo

Sequator

Sequator

Prognoza pogody

MeteoBlue - prognoza pogody

Mapa burz

 Stellarium WEB

Przewodnik po niebie

ITS org

Faza Księżyca Zodiak

Barana
Słońce w znaku Barana
przebywa 24 dzień.
Bliźniąt
Księżyc w znaku Bliźniąt
przebywa 25 dzień.
Bliżej pierwszej kwadry
Bliżej pierwszej kwadry
Wiek Księżyca 4 dzień.
Powered by Saxum

ASTRONARIUM-TVP3

astronarium TVP3

AstroFAZA

AstroFAZA pl

OPEN PHD2 Guiding

PHD2 GUIDING

Astro Forum

Największe w Polsce forum astronomiczne

Lasco Coronagraph

Stereo 1Stereo 2

Plamy na Słońcu

SOHO

Zorza - aktualny stan

SH Slońce 29 01 2015

ISS Transit Finder

ISS TransitFinder

GoogleSatTrack

 GoogleSatTrack
Powieksz obraz

Oblicz kolizję

ImpactCalc

Planetarium

 TheSkyLive - wirtualne planetarium

Space Engine

NASA

NASA logo

PTM

PTM

AstroBin

AstroBin

AstroShop

AstroShopPl

Heavens-Above

mobile

CalSKY

CalSKY

ZWO
ZWO F
ZWO Forum