Periapsis to program autorstwa Bartosza Wojczyńskiego, służący do zaawansowanej analizy i symulacji ruchu nieba i obiektów na nim się poruszających. Zawiera on niesłychaną ilość opcji przy zachowaniu minimalistycznego internefsu. Główną zaletą się niesamowita dokładność i wierność otrzymywanych wyników. Program znajdzie zastosowanie nie tylko wśród amatorów, lecz również wśród pół-profesjonalistów i zawodowych astronomów. Teraz każdy będzie miał możliwość opanowania wszystkich zjawisk na niebie w jednym programie.

Chcesz się dowiedzieć kiedy asteroida np. Ceres zakryje gwiazdę jaśniejszą niż +8 mag. Nie ma problemu program to szybko obliczy i to dla Twojego miejsca obserwacji. Nie potrzeba już sam specjalistycznych programów, do obliczeń tylko jednego typu zjawisk. W programie możemy prowadzić analizę prawdopodobnie każdego zjawiska na niebie.

Dużą atrakcją jest również możliwość identyfikacji obiektów na zdjęciach jakie wykonaliśmy. Program w kilka chwil jest w stanie nałożyć nasze zdjęcie na generowaną mapę! Periapsis to jednocześnie jedyny program na świecie umożliwiający obliczanie koniunkcji i przejść na tle Słońca czy Księżyca, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Niesamowite możliwości i prostota obsługi programu to główne jego zalety. Jeśli do tej pory używałeś takich programów jak Guide 9.0 czy nawet StarryNight, Stellarium, to program dla Ciebie!

Strona programu Periapsis na Facebooku -  Wiecej

Główna charakterystyka programu

 • w pełni wektorowa grafika;
 • bardzo wysoka dokładność obliczeń; (teoria ruchu planet DE430 i DE431);
 • prosty, minimalistyczny interfejs użytkownika;
 • możliwość eksportu widoku nieba jako dokumentu (werktorowy PDF), obrazu lub sekwencji obrazów PNG;
 • obliczanie efemeryd oraz przedstawianie wyników w formie tabel lub wykresów;
 • analiza i identyfikacja obiektów na wykonanych zdjęciach;
 • rysowanie map widoczności zjawisk astronomicznych;
 • konfigurowalność widoku nieba (kolory, wybór wyświetlanych elementów itd.);
 • wiele narzędzi ułatwiających pracę (wskaźniki szerokości pola widzenia, pomiar odległości kątowych oraz kątów pozycyjnych itd.);
 • automatyczne aktualizacje;
 • polska i angielska wersja językowa;
 • możliwość pobierania dodatkowych plików zwiększających precyzje obliczeń pozycji planetoid;

Ważną cechą programu są automatyczne aktualizacje. Mając dostęp do interenetu program na bieżąco aktualizuje swoją wersję oraz pobiera najnowsze bazy danych.
Dzięki temu mamy dostęp ciągle do najnowszej wersji, bez konieczności zakupu nowych wersji programu.
Będąc w posiadaniu pierwszej wersji, program szybko zaktualizuje się do zawsze najnowszej, co najważniejsze nigdy nie poniesiesz dodatkowych kosztów związanych z nowymi wersjami.

Kupując Periapsis otrzymujesz nie tylko aplikację na płycie DVD, ale również dożywotnią aktualizację programu, poprzez internet.

Uwaga: Do poprawnego działania i rejestracji programu wymagane jest połączenie z internetem

Osobiście polecam ten program. Jest to program jedyny w swojej klasie. Działa płynnie, a autor na bieżąco udostępnia aktualizacje, które mogą być pobierane automatyczne po uruchomieniu programu lub w wyznaczonym przedziale, ustawionym przez użytkownika.

Cena programu została ustalona na kwotę 99 PLN. Osobiście uważam, że warto zainwestować w tą aplikację, Polecam!

Źródło: Facebook

SCR Periapsis

Przykładowy wycinek nieba wygenerowany przez program Periapsis

Stellarium icoBezpłatna wersja Stellarium w najnowszej wersji 0.13.1 została wydana 21 kwietnia 2014 r. i jest to program jedyny w swoim rodzaju. Jego możliwości są dość imponujące: podstawowy katalog obejmuje ponad 600 000 gwiazd. Natomiast dodatkowe katalogi zawierają ponad 210 milionów gwiazd, które można pobrać dodatkowo z Internetu za pomocą programu Stellarium.

Oprócz tego opisane planetarium posiada ilustracje gwiazdozbiorów oraz gwiazdozbiory jedenastu różnych kultur, zdjęcia mgławic (pełny katalog Messiera 110 obiektów), realistyczna Droga Mleczna, bardzo realistyczna atmosfera, wschody i zachody Słońca, planety i ich księżyce. Program ma również rozbudowany zoom, kontrola upływu czasu, wielojęzyczny interfejs, tryb "rybiego oka" - widok jak na kopułach planetariów, projekcja zwierciadła sferycznego. Tryb "rybiego oka" może zachęcić bardzie ambitnych do stworzenia swojej własnej, taniej kopuły, która może posłużyć jako nasze własne planetarium Np. w domu, szkole lub placówce oświatowej.

Autorzy od wersji 0.10.0 całkowicie przebudowali interfejs graficzny użytkownika, rozszerzyli sterowanie klawiaturą, uaktywniono kontrolę teleskopu na montażu paralaktycznym (do obsługi wymagana jest instalacja oprogramowania ASCOMP).W dodatkowych opcjach mamy również obrazowanie siatki równikowej i azymutalnej, efekt mrugających gwiazd, efekt spadających gwiazd, symulacja zaćmień słońca, księżyca, zakrycia planet, gwiazd, dodatkowo modyfikowalne krajobrazy (teraz z panoramą sferyczną). Teksturę podłoża przygotowano perfekcyjnie: elementy na horyzoncie prezentują się realistycznie na jasnym tle zachodzącego Słońca i w nocy. Znakomicie odwzorowano atmosferę: horyzont jest jaśniejszy, gwiazdy migoczą, a rozświetlenie podczas wschodu i zachodu przyciąga wzrok gamą barw. Odpowiednio dobrane rozmiary i kolorystyka gwiazd powodują, że niebo wygląda bardzo realistycznie.

Wrażenie to potęgują starannie przygotowane tekstury ze zdjęciami galaktyk i mgławic, których tło płynnie zlewa się z tłem nieba generowanego przez program. Stellarium pokazuje oteksturowane planety i ich księżyce. Atrakcją są meteory, których częstotliwość pojawiania się można regulować od zjawisk sporadycznych do wręcz nienaturalnie intensywnych rojów meteorów.

Obsługa jest banalnie prosta, sprowadza się do operowania rolką (zoom), obracania z naciśniętym lewym przyciskiem myszy i centrowania naciśnięciem spacji. O zaznaczonym obiekcie można uzyskać podstawowe informacje: nazwa, współrzędne, odległość, jasność, numer katalogowy itp.

Do instalacji Stellarium najlepiej użyć dobrego komputera klasy PC lub notebooka z dobrym procesorem i dużą ilością pamięci operacyjnej RAM, dobrą kartą graficzną najlepiej z serii Nvidia G-force lub ATI Radeon z pamięcią RAM o pojemności 256 MB i z obsługą OpenGL lub DirectX. Program przy takiej konfiguracji chodzi bardzo płynnie i wydajnie, szczególnie podczas prezentacji multimedialnych. Przy mniej wydajnych komputerach program również spełnia swoją podstawową rolę ale karta graficzna musi obsługiwać funkcję OpenGL lub DirectX.

Stellarium jest doskonałym programem edukacyjnym z dużą bazą danych, to miła oku, efektowna forma prezentowania nieba, idealna dla osób zaczynających przygodę z astronomią lub... dla zawodowców, którzy chcą ją popularyzować.

Koordynatorem projektu jest: Fabien Chéreau, Twórcą: Rob Spearman, Autorem grafiki: Johan Meuris, Autorem dokumentacji: Matthew Gates, Koordynatorem projektu: Fabien Chéreau, Twórcą: Johannes Gajdosik, Programistą dla OS X: Nigel Kerr, Twórcą: Andras Mohari oraz wielu innych ze społeczności Stellarium.

Więcej dodatkowych informacji na temat programu Stellarium można pozyskać z tego miejsca. Wiecej 
Jest równierz dostępna na Google Play wersja dla smartfonów i tabletów z systemem Android, więcej tutaj. Wiecej