Najnowszy produkt firmy Sky-Watcher - HEQ5 Pro SynScan wyposażony dodatkowo w pilota GOTO SynScan to w pełni skomputeryzowany system precyzyjnego sterowania i śledzenia obiektów teleskopem z wykorzystaniem pilota lub komputera. Posiada również opcję Auto Guidera.

Jego zalety docenią wszyscy ci, którzy interesują się całkiem na poważnie astronomią a w szczegulności astrofotografią. Astrofotografia to niewątpliwie jedna z najciekawszych gałęzi w astronomii, przy jej pomocy możliwa jest głęboka rejestracja kosmosu w postaci cyfrowej lub analogowej z wykożystaniem tradycyjntch błon fotograficznych. Dostępne stają się obiekty, do których w bezpośredniej, wizualnej obserwacji wymagane są o wiele większe teleskopy. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych przetworników w technologii CCD, do montażu paralaktycznego średniej i wyższej klasy z prowadzeniem elektronicznym, najładniejsze obiekty na niebie, nie osiągalne do tej pory, stoją otworem dla każdego miłośnika astronomii. Opisany prze zemnie produkt jest pomniejszoną kopią modelu HEQ6 Pro SynScan. Został on specjalnie zaprojektowany z myślą o miłośnikach astronomii.

Głowica Montażu HEQ5 Pro SynScan jest lżejszym modelem o wadze (10 kg) i przeznaczonym do montowania instrumentów optycznych o łącznej wadze do 12,6 kilogramów (dane producenta). W dalszej części recenzji dowiesz się o jego zaletach i wadach, oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Po otwarciu kartonu zobaczymy

05

 • głowicę paralaktyczną HEQ5 Pro SynScan
 • pilota GOTO SynScan
 • kabel spiralny czarny ośmio żyłowy zakończony na końcach wtyczkami RJ-45.
 • kabel szary prosty sześciożyłowy zakończony z jednej strony - wtyczką RS-232 a z drugiej RJ-11
 • czarny kabel zasilający montaż z gniazda samochodowego 12 V, wtyczka jest zaopatrzona w czerwoną diodę sygnalizującą źródło zasilania.
 • listwę montażową do mocowania np. teleskopu
 • instrukcję do głowicy paralaktycznej oraz pilota GOTO SynScan w języku angelskim.
 • mocowanie na pilota GOTO
 • dwa klucze imbusowe do regukacji i konserwacji.

18

W opakowaniu statywu mamy:

17

dwa ciężarki pomalowane na biało każdy z nich waży 5,1 kg.
statyw wykonany z prętów nierdzewnych o średnicy 1.7'' cala.
półkę na pięć okularów 1,25'' i dwa 2'' klucz Nr. 12

Najnowszy produkt firmy Sky-Watcher - HEQ5 Pro SynScan wyposażony dodatkowo w pilota GOTO SynScan to w pełni skomputeryzowany system precyzyjnego sterowania i śledzenia obiektów teleskopem z wykożystaniem pilota lub komputera. Posiada również opcję Auto Guidera.

06

Jego zalety docenią wszyscy ci, którzy interesują się całkiem na poważnie astronomią a w szczegulności astrofotografią. Astrofotografia to niewątpliwie jedna z najciekawszych gałęzi w astronomii, przy jej pomocy możliwa jest głęboka rejestracja kosmosu w postaci cyfrowej lub analogowej z wykożystaniem tradycyjntch błon fotograficznych. Dostępne stają się obiekty, do których w bezpośredniej, wizualnej obserwacji wymagane są o wiele większe teleskopy. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych przetworników w technologii CCD, do montażu paralaktycznego średniej i wyższej klasy z prowadzeniem elektronicznym, najładniejsze obiekty na niebie, nie osiągalne do tej pory, stoją otworem dla każdego miłośnika astronomii. Opisany prze zemnie produkt jest pomniejszoną kopią modelu HEQ6 Pro SynScan. Został on specjalnie zaprojektowany z myślą o miłośnikach astronomii.

Głowica Montażu HEQ5 Pro SynScan jest lżejszym modelem o wadze (10 kg) i przeznaczonym do montowania instrumentów optycznych o łącznej wadze do 12,6 kilogramów (dane producenta).

Z własnego doświadczenia wiem że nie należy lekceważyć dopuszczalnej wagi ciężaru montowanych instrumentów optycznych). Niedostosowanie się do zaleceń producenta może spowodować np. uszkodzenie ślimaka i ślimacznicy lub uszkodzeniu elektroniki w montażu i pilocie jak równiż przeciążeni pracy precyzyjnych silniczków krokowych.

08

Montaż wykonany jest ze stopu duraluminium i jest pokryty białą farbą proszkową jego ciężar bez przeciwwag wynosi 10 kg. Obydwie osie Rektascensji i Deklinacji są łożyskowane dzięki czemu obrót w obydwu osiach jest płynny. Slimak i ślimacznica oraz perścień w górnej części osi rektascencji są wykonane z mosiądzu. Natomiast pierścienie z podziałkami są aluminiowe.

W górnej części montażu zabaczymy panel z dwoma gniazdami, diodą LED i przełącznikiem ON/OFF pierwsze po lewej stronie to gniazdo RJ-45 do którego podłączamy pilota GOTO SynScan, obok mamy gniazdo do zasilania napięciem stałym stabilizowanym o wartości 12 V. Możemy również wykorzystać do tego celu akumulator np. o pojemności 17 amperogodzin, to minimum ponieważ przy dłuższych obserwacjach nasz montaż w trakcie swojej pracy pobiera około 2 Amperów. Osobiście nie polecam stosowania akumulatorów kwasowych ze względów bezpieczeństwa (opary, kwas, waga). Zalecam natomiast akumulatory hermetyczne bezobsługowe żelowe, pracujące w każdym położeniu i nie wydzielające oparów jak akumulatory kwasowe.

Specyfikacja akumulatora żelowego:

Akumulatory bezobsługowe:

nie wymagają uzupełniania wody i ciągłej konserwacji elektrolitu (pomiary gęstości, poziomu itp.), są szczelne - mogą więc pracować w dowolnej pozycji i w normalnych warunkach eksploatacji nie wydzielają gazów, dzięki szczelności są bezpieczne w eksploatacji i nieszkodliwe dla otoczenia (nie ma kwaśnych oparów i niebezpieczeństwa poparzenia kwasem siarkowym) a także nie wymagają pomieszczeń ze specjalną, wymuszoną wentylacją, w porównaniu z klasycznymi akumulatorami mają niższą oporność wewnętrzną i są średnio o 70 [%] mniejsze i o 50 [%] lżejsze przy danej pojemności.

Każde ogniwo akumulatora bezobsługowego (6 woltowy - 3 ogniwa, 12 woltowy - 6 ogniw) posiada jednokierunkowy, samouszczelniający się zawór, który otwiera się w przypadku wzrostu ciśnienia wewnątrz akumulatora (np. przy przeładowaniu) i wypuszcza gazy na zewnątrz chroniąc pojemnik przed rozsadzeniem. Akumulatory bezobsługowe wykorzystują proces rekombinacji czyli reakcje chemiczne, dzięki którym tlen i wodór powstające przy przeładowaniu i w klasycznym ogniwie wydalane do atmosfery, pozostają w akumulatorze w postaci wody i eliminują konieczność jej uzupełniania.

Temperatura pracy Znamionowa temperatura pracy akumulatorów żelowych wynosi 20 [°C]. Praca akumulatorów bezobsługowych w podwyższonych temperaturach powoduje dramatyczne skrócenie ich żywotności. Żywotność zmniejsza się o połowę na każdy wzrost temperatury o 8 [°C] powyżej znamionowej temperatury pracy. Oznacza to, że akumulator eksploatowany w 28 [°C] zachowa 50 [%] a w 36 [°C] tylko 25 [%] projektowanej żywotności. Dla uzyskania maksymalnej żywotności akumulatora pracującego buforowo należy:

1. umieszczać akumulator z dala od urządzeń będących źródłem ciepła (np. transformator, radiator),
2. zachować przynajmniej 1,5 cm odstępu wokół akumulatora oraz stosować urządzenia z otworami wentylacyjnymi w obudowie dla zapewnienia swobodnej cyrkulacji powietrza, zastosować efektywną naturalną lub wymuszoną wentylację,

3. stosować zasilacz z kompensacją temperaturową napięcia ładowania jeśli temperatura pracy będzie znacznie przekraczać 20 [°C] .

Podczas pracy w niskich temperaturach należy uwzględnić spadek pojemności akumulatora i dobierać ją z odpowiednim zapasem. W temperaturze 0 [°C] pozostaje do dyspozycji ok. 85 [%] a w minus 10 [°C] i minus 20 [°C] odpowiednio 75 i 65 [%] pojemności znamionowej.

Następnym elementem na panelu jest czerwona dioda LED sygnalizująca o zasilaniu elektroniki naszego montażu. Ta sama dioda również informuje o niskim poziomie akumulatora. Objawia się to coraz szybszym migotaniem diody LED. Dalsze ignorowanie tej informacji może spowodować uszkodzenie systemu prowadzenia i elektroniki. Obok mamy przełącznik ON/OFF do włączania i wyłączania zasilania. Ostanim gniazdem po prawej stronie jest gniazdo RJ-11. To gniazdo Auto Guider służy do podłączania cyfrowych urządzeń rejestrujących obraz np. kamera CCD. Dwa zaciski blokujące obydwie osie w Rektascensji i Deklinacja są wykonane solidnie a krawędzie zaokrąglone. W osi Rektascensji mamy pochromowany wysuwany pręt do mocowania przeciwwag dla wyważenia ciężaru teleskopu. Na końcu pręta mamy śrubę, która zapobiega zsunięciu się ciężarków przeciwwag z pręta.

Po wysunięciu pręta w osi deklinacji nasza lunetka biegunowa będzie miała możliwość ustawiania krzyża na gwiazdę polarną. Krzyż jest podświetlany na kolor czerwony co bardzo ładnie kontrastuje fragment nocnego nieba przy ustawianiu naszego montażu HEQ5 Pro SynScan.

W zestawie trójnożnego statywu do montażu mamy dwa ciężarki o wadze 5,1 kg każdy. Ciężarki są pomalowane na biało. Średnica przeciwwag wynosi 18 cm.

Statyw jest solidny stabilny, jego nogi są wykonane z trzech prętów ze stali nierdzewnej, średnica rur wynosi 1,7" (cala). Ich długość wynosi od 97 do 127 cm.

W zestawie mamy jeszcze płytę montażową na okulary i mocowanie naszego pilota GOTO SynScan, którą przykręcamy razem ze śrubą mocującą montaż ze statywem. Są też dwa kable, pilot GOTO SynScan, kabel do zasilania z samochodu i listwę montażową oraz instrukcję do montażu paralaktycznego i pilota w języku angielskim.

19202122
232325

Dane producenta opisanego montażu

Montaż HEQ-5 PRO - możliwości:

 • dokładność nakierowania do 1 arc minuty,
 • dokładność poprawiana programowo przez kompensatę błędu - kolimacji (mechaniczny błąd montażu),
 • silniki krokowe z krokiem o kącie 1.8° i prowadzeniem z 64 mikrokrokami,
 • prędkość podążania do 3.4°/sek (800X),
 • interfejs autoprzewodnika dla astrofotografii,
 • prędkość przesuwu przewodnika można wybrać spośród 0.25X, 0.50X, 0.75X lub 1X,
 • baza danych obiektów zawierająca kompletne katalogi M, NGC i IC,
 • minimalizowanie wibracji podczas fotografowania z długim czasem ekspozycji,
 • korekcja błędu periodycznego,
 • kompatybilność z komputerami PC.

Montaż HEQ5 PRO SynScan

 • typ montażu - niemiecki paralaktyczny
 • metoda montowania teleskopu - za pomocą pierścieni
 • sterowanie teleskopem - pilot SynScan
 • statyw - z rur o średnicy 1,75" ze stali nierdzewnej
 • wysokość statywu - 97-121cm
 • ciężar statywu - 5.6kg
 • średnica sztangi przeciwwagi - 1.8cm
 • długość sztangi przeciwwagi - 21.5cm
 • materiał sztangi przeciwwagi - stal nierdzewna
 • przeciwwaga - 2 X 5.1kg
 • waga montażu (bez przeciwwagi) - 10kg
 • wysokość montażu - 35cm
 • ciężar całkowity - 15kg (bez przeciwwagi)
 • typ silnika - motory krokowe o mikrokroku 1.8 stopnia
 • czułość silnika - 0.144 arc sek (lub 9.024,000 kroków/półobrót)
 • zasilanie - 11 do 15 V DC 2A
 • współczynnik przekładni - 705
 • zalecany maksymalny udźwig - 12,6 kg
 • półka na akcesoria
 • 8" płytka montażowa
 • pilot SynScan
 • komplet kluczy

Dane pilota SynScan

 • Prędkości przesuwu - 0.5X, 1X, 8X, 16X, 32X, 64X, 400X, 500X, 600X, 800X.
 • Sposoby podążania za obiektami - gwiezdny, Księżycowy, Słoneczny
 • Tryby przesuwu - R.A.
 • Metody lokalizowania teleskopu - lokalizowanie przy pomocy jednej gwiazdy, dwóch gwiazd, trzech gwiazd
 • Baza danych - 25 obiektów użytkownika,
 • kompletne katalogi M, NGC i IC, łącznie 13,436 obiektów.
 • Dokładność nakierowania - do 1 arc min.