Sterowanie teleskopem za pomocą komputera staje się coraz popularniejsze wśród bardziej zaawansowanych hobbystów miłośników astronomii, pomimo że takie hobby nie należy do tanich. Nagrodą za to jest pełna satysfakcja z wyników prowadzonych obserwacji wizualnych i fotograficznych. Najlepiej jak uda nam się zarejestrować i udokumentować nasze wyniki w postaci cyfrowej (zdjęcia, sekwencje video).

Jest wiele modeli montaży paralaktycznych, które współpracują z komputerem wyposażonym w odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia sterowanie teleskopem. Popularne programy komercyjne takie, jak Np. Starry Night, TheSky, Perseus, Reshift i wiele innych posiadają już w sobie odpowiednie sterowniki umożliwiające współpracę z teleskopem.

Jeżeli chodzi o darmowe oprogramowanie, (Freeware) lub na licencji OpenSource (otwarta licencja) to do tej kategorii oprogramowania należy zainstalować dodatkowo sterownik o nazwie ASCOMP, który jest ogólnodostępny i można go pobrać ze strony producenta z tego miejsca.

Zadaniem sterownika jest umożliwienie komunikacji pomiędzy komputerem wyposażonym w odpowiednie oprogramowanie typu "Planetarium" a montażem paralaktycznym. W tym artykule będzie mowa o montażu HEQ5 Pro SynScan wyposażonego dodatkowo w pilota GOTO.

Do sterowania teleskopem najbardziej nadaje się przenośny komputer klasy Laptop. Wcale nie musi to być najnowszy model wyposażony w dwurdzeniowy procesor typu (Dual Core II) z dużą ilością pamięci RAM oraz dużym dyskiem. W zupełności wystarczy starszy model z procesorem Np. Inlet Pentium III lub AMD 1.6 GHz i pamięcią operacyjną 128 Mb RAM, ale zalecałbym 256 Mb. Jeżeli chodzi o dysk to w zupełności wystarczy 40 lub 60 GB wolnej przestrzeni dyskowej do zainstalowania systemu operacyjnego i oprogramowania typu "Komputerowe planetarium".

Przejdźmy teraz do sterowania montażem paralaktycznym z wykorzystaniem laptopa. Wszystko z pozoru wydaje się w miarę proste, ale co zrobić jak nasz laptop nie jest wyposażony Np. w gniazdo RS232 i port komunikacyjny COM1?

Ponieważ obecne laptopy nie są wyposażone w gniazdo RS232, które umożliwia sterowanie Np. teleskopem postanowiłem opisać bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie tego problemu. Rozwiązaniem okazało się zakupienie 32-bitowej karty PCMCIA RS-232, która oferuje pełną zgodność portu szeregowego.

Ważne!

Takich kart tego typu jest wiele, ale nie wszystkie współpracują poprawnie, jeżeli chodzi o zgodność sygnałów (przerwań). Do sterowania montażem paralaktycznym są wykorzystane tylko dwa sygnały RX i TD – nóżka 2 i 5 w gnieździe RJ11 (6pin).

rs 1rs 2
rs 3rs 7