Jeżeli posiadasz notebooka który nie jest wyposażony w gniazdo RS232 (DB9) a chcesz sterować swoim teleskopem to czytając ten artykuł w dalszej jego części dowiesz się że sterowanie montażem paralaktycznym jest jeszcze prostsze dzięki zastosowaniu konwertera USB – RS232.

Jest wiele modeli montaży paralaktycznych współpracujących z komputerem które wykorzystują właśnie to gniazdo, które umożliwia sterowanie teleskopem. Popularne programy komercyjne takie, jak Np. Starry Night, TheSky, Perseus, Reshift czy Voyager 4.0, posiadają już w sobie odpowiednie sterowniki umożliwiające współpracę z naszym montażem.

Jeżeli chodzi o darmowe oprogramowanie, (Freeware) lub na licencji OpenSource (otwarta licencja) to dla tej kategorii programów należy doinstalować dodatkowo sterownik o nazwie ASCOMP, który jest ogólnodostępny i można go pobrać ze strony producenta z tego miejsca.

Zadaniem sterownika jest umożliwienie komunikacji pomiędzy komputerem wyposażonym w odpowiednie oprogramowanie typu "Planetarium" a montażem paralaktycznym. W tym artykule opisałem sterowanie swoim montażem HEQ5 Pro SynScan wyposażonego dodatkowo w pilota GOTO do sterowania teleskopem.

Do sterowania teleskopem najbardziej nadaje się przenośny Laptop. Obecne modele nie są już wyposażone w gniazdo RS232, które umożliwiało nam sterowanie Np. naszym montażem paralaktycznym. Rozwiązaniem okazało się opracowanie taniego układu elektronicznego, który skutecznie rozwiązuje brak takiego portu RS232 i jest bardzo tanim rozwiązaniem, i zapewnia pełną zgodność portu szeregowego.

Zakupiony KONTROLER USB na RS 232 (Db9) po rozpakowaniu i wpięciu kabla z końcówką USB do gniazda USB w laptopie a drugie gniazdo „męskie” RS232 spinamy z oryginalnym kablem, który jest na wyposażeniu montażu paralaktycznego i jest w ten sposób jego przedłużeniem.

Jeżeli mamy już połączenie pomiędzy laptopem a montażem paralaktycznym to możemy przystąpić do instalacji oprogramowania, które jest w środku opakowania. Instalacja jest banalnie prosta – wystarczy tylko wskazać miejsce instalacji sterownika. Po zakończeniu instalacji należy ponownie przeładować system operacyjny. Oprogramowanie działa w systemami: Windows 98, Windows ME, Windows 2000, Windows XP, oraz Windows Vista.

Żeby dowiedzieć się który port COM został uaktywniony po instalacji możemy dowiedzieć się wybierając opcję: START / USTAWIENIA / PANEL STEROWANIA / SYSTEM / MENEDŻER URZĄDZEŃ i wybieramy w nim Porty COM i LPT. Klikamy i otrzymujemy informację jaki port został uaktywniony. Może to być Np. port COM 6 lub inny. Wskazany numer portu będzie na potrzebny do skonfigurowania sterownika ASCOMP. Po skonfigurowaniu nasz kontroler USB-RS232 działa w 100% z naszym montażem paralaktycznym. Teraz możemy przystąpić do naszych nocnych obserwacji z wykorzystaniem naszego laptopa i komputerowego planetarium.

usb rs