Od niedawna pojawiła się w Internecie kamerka internetowa, która jest sprzedawana jako Philips SPC880NC. Moje zainteresowanie wzbudził jej wygląd zewnętrzny, który jest łudząco podobny do kultowej kamerki Internetowej SPC900NC, którą wykorzystują początkujący miłośnicy astronomii do swoich pierwszych eksperymentów z astrofotografią. Postanowiłem więc nabyć parę sztuk do celów eksperymentalnych. Cena jednej kamerki bez opakowania i sterownika to wydatek 29 zł.

Ponieważ jestem w posiadaniu oryginalnej kamerki firmy Philips model SCP900NC postanowiłem je porównać i opisać jakie są istotne różnice pomiędzy nimi. Oto moje wnioski. W dalszej cząści opisałem w jak prosty sposób można dokonać jej przeróbki z modelu SPC880NC na SPC900NC. Jeżeli zdecydujemy się na tą przeróbkę to nasza kamerka będzie działać dodatkowo pod Windows Vista oraz Windows 7. Jeżeli dokonamy przeróbki to będziemy mogli ją równierz dostosować do długich czasów ekspozycji a nawet zapisywać obraz w formacie RAW.

ccd 1

RÓŻNICE POMIĘDZY DWOMA KAMERKAMI  

SPC 900 NC VGA CCD ZTECHNOLOGIĄ PIXEL PLUS SPC 880 NC VGA CCD ZTECHNOLOGIĄ PIXEL PLUS
PRZETWORNIK CCD PRZETWORNIK CCD
TYP MATRYCY SONY ICX098 BQ CCD * TYP MATRYCY SONY ICX098 BQ CCD *
ROZDZIELCZOŚĆ PRZETWORNIKA VGA ROZDZIELCZOŚĆ PRZETWORNIKA VGA
ROZDZIELCZOŚĆ WIDEO VGA ROZDZIELCZOŚĆ WIDEO VGA
ROZDZIELCZOŚĆ ZDJĘCIA ROZDZIELCZOŚĆ ZDJĘCIA
INTERPOLOWANA ROZDZIELCZOŚĆ ZDJĘCIA 1.3 MP INTERPOLOWANA ROZDZIELCZOŚĆ ZDJĘCIA 1.3 MP
MAX. LICZBA KLATEK NA SEKUNDĘ 90 KLATEK/S MAX. LICZBA KLATEK NA SEKUNDĘ 60 KLATEK/S
OBIEKTYW SZKLANY F2.2 D55'' OBIEKTYW SZKLANY F2.2 D55''
BALANS BIELI 2600-7600 K BALANS BIELI 2600-7600 K
MIN. OŚWIETLENIE <1 LUX MIN. OŚWIETLENIE <1 LUX
GŁĘBIA KOLORÓW 24 BITY GŁĘBIA KOLORÓW 24 BITY
PC LINK USB 1.1 PC LINK USB 1.1
WBUDOWANY MIKROFON CYFROWY WBUDOWANY MIKROFON CYFROWY
PRZYCISK NAGRYWANIA FILMÓW BRAK
PRZYCISK ZDJĘCIA BRAK
DŁUGOŚĆ PRZEWODU 2,1 m DŁUGOŚĆ PRZEWODU 2,1 m
SYSTEM I STEROWNIKI:
 • Microsoft Windows 98
 • Microsoft Windows ME
 • Microsoft Windows 2000
 • Microsoft Windows XP
 • Microsoft Windows Vista
 • Microsoft Windows 7
 • Microsoft Windows 10
SYSTEM I STEROWNIKI:
 • Microsoft Windows 98
 • Microsoft Windows ME
 • Microsoft Windows 2000
 • Microsoft Windows XP

 Oznaczenie

* BQ- oznacza niebieski kolor krawędzi wokół matrycy CCD.

Poniżej zrzuty ekranu oprogramowania dla kamerki Philips SPC880NC przed aktualizacją FRIMWERU do wersji SPC900NC.

Postanowiłem dokonać aktualizacji frimweru w kamerce Philips SPC880CN. Cały proces wymiany frimweru dokonałem używając systemu operacyjnego Windows XP. To bardzo ważne poniewarz dwie ostatnie wersje Windows Vista oraz najnowsza Windows 7 uniemożliwiały dokonania tej operacji. Cały proces wymiany frimweru jest banalnie prosty a cała operacja trwa niecałe 45 sekund. Ale do rzeczy. W punktach przedstawię krop po kroku jak należy tego dokonać.

Zaczynamy:

Zanim przystąpisz do działania czytając i postępując zgodnie z opisem robisz to na własną odpowiedzialność! Wszystko zależy od posiadanej wiedzy i doświadczenia.

Krok 1
Pobieramy sterownik do kamerki SPC880NC o nazwie spc880nc.zip (wielkość 10.247 Kb) z tego miejsca Wiecej.

Krok 2
Podłączamy kamerkę Philips CPC880NC do gniazda USB w naszym komputerze lub laptopie

Krok 3
Po chwili nasz system Windows XP rozpozna nowy sprzęt i uruchomi kreator znajdowania nowego sprzętu

Krok 4
Wybieramy opcję zainstaluj z listy lub określ lokalizację (zaawansowane)

Krok 5
Wskazujemy miejsce wcześniej pobranego sterownika do kamerki Philips SPC880NC i zatwierdzamy nasz wybór

Krok 6
W trakcie instalacji System Windows XP instalator wykryje niezgodność certyfikatu firmy Microsoft ale mimo to klikamy wybierając opcję kontynuuj. Po zaakceptowaniu proces instalacji zakończy się powodzeniem.

Krok 7
Po zainstalowaniu system Windows XP rozpozna naszą kamerkę Philips SPC880NC i uzupełni sterownik w naszym systemie Windows XP.

Krok 8
Teraz pobieramy plik binarny kamerki Philips SPC900NC z tego miejsca Wiecej.

Krok 9
Ze strony Internetowej pobieramy program WcRmac ver.1.0.7 Wiecej Program posłuży nam do komunikacji z naszą kamerką i podmiany frimweru (plik binarny) z kamerki Philips SPC900NC.

Krok 10
Pobieramy program WCRmac.exe ver.1.0.7 Wiecej lub najnowszą jego wersję 2.0.85 i instalujemy jeden z tych programów

Krok 11
Po zainstalowaniu programu WCRmac.exe musimy umieścić plik binarny spc900nc.bin w katalogu …/TWIRGW/cRmacbinary/8116

Krok 12
Uwaga! Nasza kamerka musi być podłączona do gniazda USB naszego komputera. Uruchamiamy program i wybieramy zakładkę WebCam a następnie DS Interface. Nasza kamerka zostanie rozpoznana jako PCVC750K. Klikamy na przycisk Connect.

Krok 13
Program WebCam Register Macro Tools v.1.0.7 wyświetli na żółtym tle napis: Although this program has been tested. be aware you may damage your cam and void its warranty using this program. Program informuje nas: Mimo, że ten program został przetestowany. Musisz mieć świadomość pewnego ryzyka. Akceptujemy ostrzeżenie: OK - i take full responsibility using this program (OK - Biorę pełną odpowiedzialność za użycie tego programu).

Krok 14
Wybieramy zakładkę Binaries. Zaznaczamy plik spc900nc.bin i wybieramy opcję: Load into cam. Pada pytanie: Load binary: spc900nc.bin???? Zatwierdzamy nasz wybór. Na dole pojawi się pasek postępu. Operacja trwa około 2 sekund. Pojawi się okno informacyjne. Należy zwrócić uwagę na zielony pasek info. Tu otrzymamy informację negatywną lub pozytywną o dokonaniu wymiany frimweru. Pozytywny komunikat brzmi: Saving current config success.

Krok 15
Od tego momentu nasza kamerka internetowa która przedstawiała się jako Philips SPC880NC jest teraz kamerką Pilips SPC900NC. Teraz wystarczy pobrać oprogramowanie do naszej nowej kamerki z serwisu internetowego firmy Philips. Na stronie znajdziemy sterownik oraz program do systemów operacyjnych: Windows 98, Windows ME, Windows 2000, Windows XP, Windows Vista oraz Windows 7. Kamerka działa bez zarzutu. Reasumując – uważam że zakup takiej kamerki i wykonanie zgodnie z opisem aktualizacji w pełni nas usatysfakcjonuje. Należy pamiętać że kultowy model kamerki internetowej Philips SPC900NC nie jest już produkowany. Życzę udanych fotografii oraz obserwacji astronomicznych.